Gospodarka

Emeryci będą wściekli. Realizacja tej obietnicy Dudy może spowodować gwałtowne obniżenie ich emerytur

Konwencja PiS
Flickr.com

Planuje ponoć przepchać projekt do końca swojej kadencji.

Duda chce emerytur stażowych

Duda ogłosił w czwartek, że powołuje Radę ds. Społecznych. Zasiądzie w niej m.in. prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jej celem będzie opracowanie koncepcji wdrożenia w Polsce emerytur stażowych.

Jeśli prezydent miałby wprowadzić w życie swoje koncepcje z kampanii wyborczej, Polacy mogliby przejść na emerytury jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Warunkiem byłoby przepracowanie 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.

Problem tkwi w tym, że w praktyce to obniżanie wieku emerytalnego, więc dodatkowe dociążanie systemu. To zaś odbije się na wysokościach wypłacanych świadczeń.

Emerytury stażowe będą bardzo niskie ze względu na to, że w ich przypadku wiek emerytalny osiąga się w wieku między 53 a 58 lat w zależności od płci. Już dziś emerytury są niskie przy wieku 65 lat. Dalsze obniżanie wieku emerytalnego nawet o 5 lat powoduje, że emerytury co do zasady nie będą wyższe niż minimalne – powiedział money.pl Oskar Sobolewski, ekspert z Instytutu Emerytalnego.

Co na to rząd?

Możliwe, że Duda chce zapisać się w historii jako “dobry pan”. Tyle że nawet rząd PiS może się chcieć mu przeciwstawić.

Powodem powyższego jest to, że z Krajowego Planu Odbudowy wynika, że już za kilka lat na rynku pracy zabraknie pracowników. Oznacza to, że władze muszą robić wszystko, by Polacy jak najpóźniej przechodzili na emeryturę.

To jeszcze nie koniec problemów. Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego oszacował, że emerytury stażowe to też wzrost wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i to o ponad 11 mld zł rocznie (zakładając, że przejdzie na to świadczenie 400 tys. osób i ich emerytury wyniosą średnio 2 338,38 zł).

W każdym razie “dobroć” Dudy to populizm i skazywanie seniorów na niższe emerytury. Jeśli ktoś liczył, że druga i zarazem ostatnia kadencja obecnego prezydenta będzie bardziej racjonalna, pozostaje mu gorzki zawód.

Źródło: money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie