Ekspertka przeanalizowała charakter pisma Jarosława Kaczyńskiego. „Tzw. pismo patologiczne”

Jakie wnioski można wyciągnąć z charakteru pisma polityków? Ekspertka dr Agnieszka Prymak-Sawic, biegła sądowa grafolog, przeanalizowała pismo Jarosława Kaczyńskiego. – Jest to tzw. pismo patologiczne – ocenia.

„Patologiczne” pismo Kaczyńskiego

Zachowania polityków często są analizowane przez ekspertów od mowy ciała. Na początku roku portal Plejada postanowił wziąć pod lupę charakter pisma kilku osób z polskiej sceny politycznej. Doktor Agnieszka Prymak-Sawic, biegła sądowa grafolog, przeanalizowała między innymi pismo Jarosława Kaczyńskiego.

Pismo pana Jarosława Kaczyńskiego jest ukątowione w ogólnym obrazie, z tendencją do uproszczeń graficznych znaków i redukcją tzw. wiązań pętlicowych. Jest to tzw. pismo patologiczne – ocenia ekspertka. Co to oznacza?

– Występują w nim pewne cechy, świadczące o trudnościach kreślarskich, będących wynikiem problemów psychomotorycznych powodowanych chorobami i wiekiem. Objawy te jeszcze nie dominują, ale pismo ręczne jest dowodem na to, że proces degradacji pisma z pewnością się już rozpoczął – wyjaśnia dr Prymak-Sawic.

Jak to rozpoznać? Jak wskazuje ekspertka, objawy to m.in. ukątowienie owali w literach „a”, „o”, „d”, tzw. impuls literowo-grammowy, chaotyczna topografia zapisu, pomijanie interpunkcji.

Jak piszą Hołownia, Wąsik, Braun?

A co można wyczytać z charakteru pisma Szymona Hołowni? Ekspertka grafolog wskazuje, że pismo marszałka cechuje nachylenie prostopadło-lewostronne, co może świadczyć o introwertyzmie i nieśmiałości. Jednak inne cechy – pomniejszenie liter dwustrefowych śródlinijno-nadlinijnych do jednej strefy śródlinijnej – ma świadczyć o błyskotliwym umyśle, tendencji do dominacji i skłonności do demonstrowania publicznie swych walorów intelektualnych. Ekspertka wskazuje też, że styl pisma marszałka wykazuje cechy osób przekonanych o własnej wartości i pozbawionych kompleksów.

Ekspertka przeanalizowała też sposób pisania Macieja Wąsika i wskazała, że używany przez niego rodzaj pisma występuje często u osób zamkniętych w sobie i nieufnych w odniesieniu do innych. Z kolei charakter pisma Grzegorza Brauna jest typowe dla osób działających w sposób emocjonalny i ekstrawagancki.

– Tylko grafologia kryminalistyczna ma status naukowy. Natomiast psychografologię, której próbki prezentuję, należy traktować z przymrużeniem oka – wskazała dr Agnieszka Prymak-Sawic. Podkreśliła jednak, że akurat charakterystykę pismoznawczą próbki pisma Jarosława Kaczyńskiego należy jednakże traktować zupełnie poważnie.

W polskim pismoznawstwie badania tzw. pisma patologicznego są zaawansowane i unaukowione – podkreśliła ekspertka.

Źródło: Plejada Onet

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

3 Odpowiedzi na Ekspertka przeanalizowała charakter pisma Jarosława Kaczyńskiego. „Tzw. pismo patologiczne”

  1. Edward pisze:

    Mnie wystarczy posłuchać Kaczyńskiego i z całą pewnością wiem, że to SKRAJNA PATOLOGIA wywodząca się z brudnych rynsztokowych nizin społecznych.

  2. Grażyna pisze:

    To Monika dała się złapać na lep Kaczyńskiego który obrażając ludzi inaczej myślących w sposób bezczelny pokazuje kim jest. Kaczyński sam obraża naród i tym samym kala swoje gniazdo. I skutecznie obrzydza swoją partię.

  3. Monika pisze:

    Patologia jest nie pismo prezesa Kaczyńskiego tylko patologią to ten człowiek który pewnie za solidną zapłatę wspaniałe opluwa prezesa Kaczyńskiego. Tusk robi co może aby obrzydzić ludziom PiS i szefa tej partii. Zawsze ktoś się na lep złapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *