Polityka i Społeczeństwo Wojna

Putin szykuje pułapkę na Zachód? Ekspertka ostrzega, na co powinni uważać sojusznicy Ukrainy

Rosja Azow
Marco Iacobucci Epp/ Shutterstock

Czy porozumienie Ukrainy z Rosją ws. rozejmu jest możliwe? Zdaniem ekspertki Kreml skupi się na rozmowach, gdy osiągnie ważny cel – zdobędzie Mariupol.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już trzy tygodnie – to znacznie więcej, niż planował Kreml. Plan Putina zakładał, że Kijów zostanie zdobyty w ciągu kilku dni. Nic bardziej mylnego. Do tej pory Rosja zdobyła tylko jedno większe miasto – Chersoń. Zalicza za to spore straty. Nic dziwnego, że trwają rozmowy pokojowe.

W środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow niespodziewanie powiedział o „nadziei na kompromis”. Czy faktycznie jest możliwy rozejm między Ukrainą a Rosją? Ekspertka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr Agnieszka Bryc ostrzega przed optymizmem.

 Rosjanie podczas tych rozmów grają na czas, odciągają uwagę społeczności międzynarodowej od swoich działań na froncie. Czyli prowadzą rozmowę, a jednocześnie bombardują miasta ukraińskie i kontynuują ofensywę – przypomina dr Bryc na antenie TOK FM. Jej zdaniem Rosja skupi się na rozmowach dopiero po osiągnięciu kluczowego celu. Chodzi o zdobycie położonego nad Morzem Azowskim Mariupola. To otworzy Rosji drogę do Odessy i pozwoli utworzyć korytarz między separatystycznymi republikami z Donbasu a zaanektowanym w 2014 roku Krymem.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie