Polityka i Społeczeństwo

Ekspert miażdży PiS-owski projekt budżetu. “Oszustwo na skalę wcześniej niewidzianą”

Unijni sędziowie naciskają na polski rząd. Z ust prezesa TSUE padło poważne ostrzeżenie
Fot. Flickr

Pod obrady Sejmu trafił projekt budżetu na 2022 rok. Tymczasem eksperci mają do niego spore wątpliwości. – Mamy do czynienia z oszustwem budżetowym na skalę wcześniej niewidzianą – powiedział dr Sławomir Dudek.

Były pracownik ministerstwa finansów, a obecnie główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, dr Sławomir Dudek, udzielił wywiadu dla portalu Money.pl, w którym brutalnie ocenił projekt budżetu na 2022 rok. Zapytany o budżetowy plan, ekspert odparł, że „nie powinno się go nawet komentować”, gdyż jest to dokument „bez znaczenia”. Jak podkreśla, pod rządami PiS projekt budżetu „zupełnie przestał odzwierciedlać stan finansów publicznych”.

Rząd stworzył sobie równoległy budżet, zupełnie poza kontrolą parlamentu i społeczeństwa. Mam tu na myśli przede wszystkim fundusz przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) dotyczący przeciwdziałania COVID-19. W jego skład wchodzą takie „wydatkowe raje premiera”, jak Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, gdzie pieniądze płynęły w lwiej części tylko do samorządów związanych z PiS. W ramach tego funduszu covidowego powstał ostatnio także Rządowy Fundusz Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych. W skrócie PIS – mówi dr Dudek. – W planach zapisane jest, że w ciągu kilku lat ma on wydatkować 140 mld zł. W tym funduszu premier jednoosobowo decyduje, na co idą pieniądze. Jest on zupełnie poza kontrolą parlamentu – dodaje i podkreśla, że nigdy nie spotkał się z podobną sytuacją.

Eksperta nie przekonują też populistyczne hasła rzadu PiS.

Nie ma rzetelnych recept na kryzys demograficzny, polityka migracyjna leży odłogiem, dusi się przedsiębiorczość poprzez coraz większy fiskalizm, czyli na ostatnią chwilę wrzucane podatki dla firm. To nie powinno tak wyglądać – mówi rozmówca Money.pl. Ogółem nie pozostawia na projekcie budżetowym suchej nitki.

Ten budżet to bezczelne, ordynarne kłamstwo. To kłamstwo ma tylko jeden cel: zwiększenie przestrzeni na jeszcze większe rozdawnictwo kosztem każdego z nas, bo te „prywatne finansowe Kajmany” premiera będziemy musieli kiedyś spłacić – mówi dr Dudek.

Cały wywiad można przeczytać w portalu Money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie