Polityka i Społeczeństwo Wojna

Eksperci zaniepokojeni. Wojska Putina szykują podstęp, który pokrzyżuje plany ukraińskiej armii?

Vectorkel/ Shutterstock

Ukraińska armia przeprowadza kontrofensywę w okolicach Chersonia. Wojskowi ogłosili, że są już blisko okupowanego miasta. Amerykańcy eksperci obawiają się, że Rosjanie przygotowują pułapkę.

Rosjanie planowali zająć Kijów w ciągu dwóch-trzech dni wojny. Tymczasem mijają cztery miesiące walk, a agresor musiał mocno zmienić swoje plany. Teraz głównym celem jest zajęcie Donbasu i południa Ukrainy, by utworzyć korytarz lądowy z Rosji do okupowanego Krymu.

Na wschodzie toczą się ciężkie walki o miasto Siewierodonieck, na południu z kolei trwa kontrofensywa sił ukraińskich. Ukraińska armia wskazuje na sukcesy w okolicach Chersonia. Oddziały mają znajdować się kilkanaście kilometrów od okupowanego miasta.

Jak zareagują Rosjanie? Eksperci z Amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną obawiają się, że żołnierze armii agresora mogą przygotować na Ukraińców pułapkę, która pomoże im wygrać starcia w okolicach Chersonia.

Ustalenia ekspertów cytuje „Ukraińska Prawda”. Według Amerykanów Rosjanie mogą pokusić się o działania pod fałszywą flagą. Ma to zmylić ludność cywilną zagrożonych regionów, która potrafi przeszkodzić Rosjanom w ich działaniach. „Przebieranka” Rosjan utrudni też reakcję prawdziwych wojsk ukraińskich i efektywną pomoc zaatakowanemu obszarowi.

W ostatnich dniach Rosjanie identyfikują swoje ataki, szczególnie w Donbasie. Według ukraińskiego eksperta wojskowego Ołeha Żdanowa, prezydent Rosji Władimir Putin nakazał swojej armii zajęcie Siewierodoniecka i całego obwodu ługańskiego. Cel ma zostać osiągnięty do 22 czerwca. To data nieprzypadkowa – jest to rocznica ataku III Rzeszy na ZSRR.

Czytaj również:

Źródło: O2

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie