Polityka i Społeczeństwo

“Efekt Tuska” jest faktem. Mocny wzrost poparcia dla KO, PiS z niepokojem ogląda się za siebie

Sejm
Flickr.com/PiS

Nowy sondaż dla Wirtualnej Polski wyraźnie potwierdza “efekt Tuska”. KO wraca na 2. miejsce na podium. Traci je Polska 2050.

KO na 2. miejscu

Liderem sondażu nadal jest Prawo i Sprawiedliwość. Partia Kaczyńskiego może liczyć na 35,2 proc. głosów. Ściga ją jednak Koalicja Obywatelska z wynikiem 21,3 proc. (to wzrost o 6,6 proc.). Podium domyka Polska 2050 Szymona Hołowni. Jej poparcie oscyluje w okolicach 16,5 proc. (spadek o 2,5 proc.).

Sondaż wykonano już po tym, jak swój powrót do polskiej polityki ogłosił Donald Tusk. Od razu widać efekt: KO znów jawi się wyborcom jak najsilniejsza siła polityczna po stronie opozycji.

Poza podium ustawili się politycy takich ugrupowań jak: Lewica (poparcie rzędu 7,8 proc. wyborców – spadek o 2,6 proc.), Konfederacja (5,6 proc. poparcia – spadek o 1,5 proc.), i wreszcie PSL-Koalicja Polska (5,1 proc. – spadek o 0,2 proc.).

Warto dodać, że nadal 8,5 proc. ankietowanych nie wie, na kogo zagłosowałoby w wyborach parlamentarnych.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Przed KO wielka szansa

Przed KO jest wielka szansa: koalicja znów może stać się największą siłą polityczną po stronie opozycji. Warto jednak dodać, że tzw. “efekt Tuska” to za mało, by na trwale przywiązać do siebie wyborców. PO i jej koalicjanci muszą przedstawić nową wizję Polski – już po przegranej PiS w kolejnych wyborcach.

Do tego wszystkiego konieczna będzie solidarność wewnątrz opozycji – także ze strony Nowoczesnej czy Zielonych.

Walka z PiS potrwa więc jeszcze długo. Jest jednak szansa, że powrót Tuska w minioną sobotą oznacza w niej ważny przełom. Piłka jest po stronie KO.

Źródło: wp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie