Polityka i Społeczeństwo

Efekt Polskiego Ładu? Ludziom topnieją pensje, PiS-owi poparcie. Nowy sondaż zasmuci Nowogrodzką

Kaczyński w Sejmie
Flickr.com/PiS

Politycy obozu władzy byli przekonani, że Polski Ład pociągnie ich do sukcesu w kolejnych wyborach. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej – program PiS zaliczył falstart, a koalicja rządząca traci poparcie w sondażach.

Polski Ład zaliczył gigantyczny falstart. Zamiast pochwał, rządzący zbierają za program same cięgi. Niezadowolonych przybywa, a rząd stara się w pośpiechu łatać dziury Ładu, co tylko pokazuje, że PiS zafundowało nam bubel zamiast porządnej ustawy.

Wygląda na to, że chaos spowodowany wejściem Ładu w życie znalazł odbicie w sondażowych słupkach poparcia. Nowe badanie, przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”, przynosi niemiłe wieści dla partii rządzącej. Stało się to, czego na Nowogrodzkiej obawiano się najbardziej – poparcie dla Zjednoczonej spadło.

Według sondażu Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory, ale wynik – 32,8 proc. – jest znacznie niższy, niż w poprzednim badaniu. Poparcie dla koalicji rządzącej spadło aż o 3,57 pkt proc.! Drugie miejsce zajmuje KO z 24,5 poparciem, podium zamyka zaś Polska 2050, na którą zagłosowałoby 17,08 proc. wyborców. Do Sejmu weszłyby też Konfederacja (10,11 proc.), Lewica (7,06 proc.) oraz PSL (6,44 proc.).

Co oznaczają te wyniki? Zjednoczona Prawica nie ma szans na samodzielne rządy. W tym przypadku nawet ewentualny sojusz z Konfederacją nie zapewniłby Jarosławowi Kaczyńskiemu sejmowej większości. PiS wyraźnie przegrywa zaś ze zjednoczoną opozycją. Czy spadek poparcia może być trwały? Niewykluczone. Prof. Rafał Chwedoruk uważa, że przyczyną słabszego wyniku PiS jest nie tylko Polski Ład, ale też inny czynnik.

Moim zdaniem główną przyczyną spadku poparcia jest problem z utrzymaniem poziomu życia i wzrostu cen usług. Szczególnie cen energii, ponieważ to oznacza bezpośredni wzrost wydatków wielu obywateli, także z tych grup, które deklarowały gotowość głosowania na PiS – ocenia w rozmowie z „Super Expressem” ekspert.

Źródło: Super Express

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie