Polityka i Społeczeństwo

Dziwna historia zakupu Pegasusa. W tle pośrednik i faktura, która wpadła w ręce NIK

To nie CBA zakupiło bezpośrednio Pegasusa. Antykorupcyjna służba zrobiła to przez pośrednika, który zarobił na tym 8 mln zł.

Jak informuje “Gazeta Wyborcza” to nie CBA zakupiło bezpośrednio Pegasusa. Zrobiono to przez pośrednika, firmę Matic posiadającą wszystkie zezwolenia, koncesje i certyfikaty bezpieczeństwa. Jako pierwszy o sprawie pisał TVN24, a później “Puls Biznesu”, który wskazał Matic jako dostawcę systemu inwigilacyjnego.

Pegasus został zakupiony przez Matic w 2017 r. – W 2017 r. przychody spółki wzrosły o 127 proc., do 53,7 mln zł, a zysk netto – o 484 proc., do 2,3 mln zł. W 2018 r. sprzedaż wzrosła o ponad 36 proc., do 73,1 mln zł, a zysk – o 93 proc., do 4,42 mln zł – wyliczał “Puls Biznesu”.

Pegasus zakupiony przez pośrednika kosztował 25 mln zł, a pieniądze pochodziły z Funduszu Sprawiedliwości – Potem Pegasus został przez Matic sprzedany CBA, ale nie za 25, lecz za 33,4 mln zł. Fakturę kupna-sprzedaży znalazła Najwyższa Izba Kontroli – pisze “Gazeta Wyborcza”. Jak pisze gazeta, testy funkcjonalności kosztowały 5 mln zł i dodatkowo zapłacono 3,4 mln zł za szkolenia.

I właśnie o to chodzi w takich operacjach. Tworzy się sieć pośredników, tak żeby zgubić ślad po tym, co zostało kupione – mówi “Wyborczej” były oficer ABW. Sama praktyka takich zakupów nie jest niezgodna z prawem, ale udział spółki w zakupie pozwolił nie tylko ukryć zakup, ale “spolonizował” transakcję.

Oficjalnie jako dostawca figuruje polski podmiot, co zgadza się z polityką tego rządu, ale też odsuwa podejrzenia, że “obcy” znają szczegóły tajnych działań naszych służb. W przypadku Pegasusa to bardzo ważne, bo nie można przekazywać za granicę informacji o zainteresowaniach operacyjnych – mówi rozmówca “Wyborczej”.

Paweł Wojtunik, były szef CBA, stawia pytanie, dlaczego CBA nie zakupiło systemu bezpośrednio u producenta – Byłoby taniej i bardziej przejrzyście. Ale też wtedy łatwiej byłoby ustalić, że CBA takim systemem dysponuje – zwraca uwagę.

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie