Gospodarka

Dzień 4 maja 2022 r przejdzie do historii? Wtedy w Rosji wydarzy się ekonomiczna katastrofa

Rosja formalnie zostanie bankrutem 4 maja. Wtedy bowiem minie 30 dni od niewykupienia obligacji w dolarach. — Rosja jest już w zasadzie krajem “nieinwestowalnym” — mówi Business Insiderowi Bartosz Pawłowski, chief investment officer w bankowości prywatnej mBanku.

Rosja bankrutuje

Przypomnijmy, że na początku kwietnia minął termin spłaty zadłużenia Rosji w dolarze. Ponoć Kreml chce jednak dokonać spłaty, ale w rublach. Ekonomiści zwracają uwagę na to, że to nie kończy sprawy, a wręcz oznacza bankructwo kraju.

Ogólnie pomysł, by spłacić zadłużenie w rublach, jest niezgodne z warunkami umowy. Sytuacje utrudnia fakt, że Departament Skarbu USA zabronił amerykańskim bankom wchodzenia w rolę pośrednika przy tego typu, rublowych, transakcjach.

Rosja może jeszcze wykorzystać swoje rezerwy walutowe, ale te są niewielkie.

Rosja jest już w zasadzie krajem “nieinwestowalnym” — mówi Business Insiderowi Bartosz Pawłowski, chief investment officer w bankowości prywatnej mBanku.

To wielki problem dla Kremla. Nie dość, że odcina się od niego Zachód, to jeszcze teraz czerwona lampka może zapalić się inwestorom z Azji. W praktyce – w najczarniejszym scenariuszu – oznacza to kryzys w Rosji i to na skalę większą niż pod koniec lat 90.

Początek kryzysu bankowego?

Tyle że problem jest o wiele głębszy. Już okazji poprzedniego ryzyka bankructwa Rosji Polski Instytut Ekonomiczny wskazał w raporcie dla redakcji Business Insider Polska na zagrożenia z tym związane.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie