Polityka i Społeczeństwo

Dzięki niemu Polska wróci do Europy? Prestiżowa niemiecka gazeta o zwycięstwie Borysa Budki

Flickr.com/Platforma Obywatelska RP

Nowa Platforma, nadzieja, świeża energia, to hasła kampanii Borysa Budki w wyborach na przewodniczącego największej partii opozycyjnej. W niedzielę, jego starania o przejęcie sterów Platformy Obywatelskiej znalazły swój szczęśliwy finał. Budka nie tylko wygrał, ale zdeklasował konkurentów, zagłosowało na niego 78% członków Platformy, którzy wzięli udział w wyborach. To nowe otwarcie na opozycji skomentował niemiecki Suddeutsche Zeitung. Jak nasi zachodni sąsiedzi przedstawili sylwetkę nowego szefa PO?

Tak jasnego zwycięstwa Borys Budka nie mógłby wybiegać nawet w swoim najszybszym maratonie – napisali dziennikarz “SZ”. Faktycznie zwycięzca wyborów na przewodniczącego największej partii opozycyjnej idealnie trafił w oczekiwania liberalnego elektoratu. Suddeutsche Zeitung podkreśla, że to młody, energiczny polityk, który swoją sportową dyscyplinę przenosi na pracę w obronie praw obywatelskich. Dziennikarze przypominają, że w 2015 roku przejął tekę resortu sprawiedliwości, stając się najmłodszym Ministrem Sprawiedliwości w historii Polski.

Czas komplementów skończył się szybko, gdy (…) narodowo-populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość przejęła władzę jesienią 2015 roku i zaczęła demontowanie państwa – relacjonuje korespondent “SZ”. Jak widać na zachodzie Europy jasno określa się sytuację ustrojową Polski. Według autora artykułu nowy szef PO potrafił odpowiednio zachować się wobec autorytarnych zapędów rządu PiS. – Budka stał się jednym z najbardziej prominentnych i najostrzejszych mówców opozycji – czytamy w poniedziałkowym Suddeutsche Zeitung.

Nie wycierajcie sobie mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata! – Grzmiał z trybuny sejmowej Jarosław Kaczyński podczas ogólnopolskich protestów w lipcu 2017 roku. “SZ” przypomina, że to właśnie przemówienie Borysa Budki wyprowadziło z równowagi prezesa PiS. Przez moment, Jarosław Kaczyński pokazał twarz, którą doradcy szefa PiS pudrują dobrymi działaniami PR. Kaczyński przedstawiany jest jako troskliwy ojciec narodu, a od wybuchu afery Srebrna, ewentualnie genialny biznesmen. Budka potrafił zdjąć maskę prezesa PiS i pokazać jakie emocje nim targają i jak niezdrowy jest jego stosunek do rodaków o odmiennych poglądach.

Niepopularnemu (dotychczasowemu) szefowi partii, Grzegorzowi Schetynie, udało się ustabilizować notowania PO, ale do wygrania wyborów jesienią 2019 roku to nie wystarczyło – napisał “SZ”. Teraz przed Borysem Budką stoi zadanie spełnienia najważniejszej obietnicy. Pod jego rządami PO musi przestać zajmować się własną organizacją i podjąć zdecydowaną walkę o przejęcie władzy, naprawę państwa i powrót Polski do Europy.

źródło: fakty.interia.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie