Kultura Po godzinach

Dzięki Glińskiemu wzrosło w Polsce czytelnictwo erotyków? Minister chwali się sukcesem swojego programu

Niewygodny dokument obciąża Glińskiego. Tak przetarto szlak pod aferę Czartoryskich
fot. wiadomosci.tvp.pl

Czytelnictwo w Polsce wzrosło. Ministrowie Przemysław Czarnek i Piotr Gliński twierdzą, że to sukces Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tyle że nie dodają, co Polacy i zwłaszcza Polski czytają. I nie są to nazbyt ambitne lektury.

Sukces PiS?

Ministrowie Gliński i Czarnek chwalą się tym, że poziom czytelnictwa w grupie osób, które przeczytały jedną książkę w roku podskoczył o 3 punkty procentowe. Było 39 procent, a teraz jest 42. Pytanie, czy to nie błąd statystyczny. Pomińmy jednak tę kwestię.

Politycy twierdza, że podnieśli czytelnictwo, a teraz podniosą do tego ilość środków na jego promocję. Skorzystają na tym biblioteki. To plus. Dofinansowane będą też ponoć – jak podaje “Wprost” – organizacje promujące biografie papieskie i życiorysy Żołnierzy Wyklętych.

Co czytają Polacy?

Warto jednak przy tej okazji sprawdzić, co dokładnie czytają Polacy.

Panel BookScan analizuje dane sprzedażowe otrzymywane od około 250 księgarń stacjonarnych i dwóch sklepów internetowych. W ten sposób wiemy, co najchętniej czytają Polacy.

W 2020 r. podium należało do… Blanki Lipińskiej. Na pierwszym miejscu znajduje się “Ten dzień”, na drugim – “365 dni”, a na trzecim – “Kolejne 365 dni”. Krótko mówiąc, Polacy (a konkretnie: zapewne Polki) najchętniej czytają dość tandetne erotyki, które kiedyś nasze babcie chowały z tyłu biblioteczki i sięgały po nie wieczorami do poduszki.

Kolejne miejsce należało do Katarzyny Nosowskiej i jej książki “Powrót z Bambuko”. Polacy czytają też popularne, ale dość słabe kryminały Remigiusza Mroza czy Harlana Cohena.

Z dobrych wieści: w zeszłym roku Polacy ponownie często sięgali też po zbiory opowiadań o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Popularna była też “Położna z Auschwitz” Magdy Knedler.

Dziwić może niska lokata “Czułego narratora” Olgi Tokarczuk – książka zajęła czwarte miejsce w kategorii non-fiction, ale jeśli chodzi o ogólną klasyfikację, uplasowała się na trzynastym miejscu.

Źródło: Wprost

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie