Kultura Po godzinach

Dzięki Glińskiemu wzrosło w Polsce czytelnictwo erotyków? Minister chwali się sukcesem swojego programu

Niewygodny dokument obciąża Glińskiego. Tak przetarto szlak pod aferę Czartoryskich
fot. wiadomosci.tvp.pl

Czytelnictwo w Polsce wzrosło. Ministrowie Przemysław Czarnek i Piotr Gliński twierdzą, że to sukces Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tyle że nie dodają, co Polacy i zwłaszcza Polski czytają. I nie są to nazbyt ambitne lektury.

Sukces PiS?

Ministrowie Gliński i Czarnek chwalą się tym, że poziom czytelnictwa w grupie osób, które przeczytały jedną książkę w roku podskoczył o 3 punkty procentowe. Było 39 procent, a teraz jest 42. Pytanie, czy to nie błąd statystyczny. Pomińmy jednak tę kwestię.

Politycy twierdza, że podnieśli czytelnictwo, a teraz podniosą do tego ilość środków na jego promocję. Skorzystają na tym biblioteki. To plus. Dofinansowane będą też ponoć – jak podaje “Wprost” – organizacje promujące biografie papieskie i życiorysy Żołnierzy Wyklętych.

Co czytają Polacy?

Warto jednak przy tej okazji sprawdzić, co dokładnie czytają Polacy.

Panel BookScan analizuje dane sprzedażowe otrzymywane od około 250 księgarń stacjonarnych i dwóch sklepów internetowych. W ten sposób wiemy, co najchętniej czytają Polacy.

W 2020 r. podium należało do… Blanki Lipińskiej. Na pierwszym miejscu znajduje się “Ten dzień”, na drugim – “365 dni”, a na trzecim – “Kolejne 365 dni”. Krótko mówiąc, Polacy (a konkretnie: zapewne Polki) najchętniej czytają dość tandetne erotyki, które kiedyś nasze babcie chowały z tyłu biblioteczki i sięgały po nie wieczorami do poduszki.

Kolejne miejsce należało do Katarzyny Nosowskiej i jej książki “Powrót z Bambuko”. Polacy czytają też popularne, ale dość słabe kryminały Remigiusza Mroza czy Harlana Cohena.

Z dobrych wieści: w zeszłym roku Polacy ponownie często sięgali też po zbiory opowiadań o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Popularna była też “Położna z Auschwitz” Magdy Knedler.

Dziwić może niska lokata “Czułego narratora” Olgi Tokarczuk – książka zajęła czwarte miejsce w kategorii non-fiction, ale jeśli chodzi o ogólną klasyfikację, uplasowała się na trzynastym miejscu.

Źródło: Wprost

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie