Gospodarka

Adam Glapiński niepokojąco milczy. Czy szef NBP ma coś do ukrycia ws. stanu polskiej gospodarki?

Flickr.com/Kancelaria Premiera

Trwa kryzys gospodarczy. Może nawet największy od 90 lat. Konieczna jest dziś przejrzystość decyzji władz. Tej zaś trochę brakuje. Samo NBP zrezygnowało z konferencji prasowych po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Jak władze to wytłumaczyły?

Trochę nam zeszło…

RPP nie organizuje konferencji po posiedzeniach Rady, bo wydłużył się czas posiedzeń RPP – twierdzi Ministerstwo Finansów, tłumacząc tym samym RPP.

Taka odpowiedź mnie wcale nie satysfakcjonuje. Czy członkowie zapomnieli o internecie? – odpowiada na łamach Business Insider dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Dlaczego to takie ważne? RPP obniżyło niedawno stopy procentowe niemal do zera. W praktyce oznacza to, że trzymanie oszczędności na lokacie nie jest już w ogóle opłacalne (jeśli dodamy do tego inflację – nadal będącą powyżej celu inflacyjnego naszego banku centralnego – widać, że wręcz tracimy w ten sposób środki). W teorii powinno to jednak pobudzić inwestycje i zakupy. Oznacza jednak też problemy dla banków, bowiem te udzielając bardzo tanich kredytów same mało zarabiają. W dłuższej perspektywie może to wywołać kolejny kryzys bankowy.

Dlatego tak ważne są kolejne decyzje RPP: czy obniży ona stopy do zera? A może sprowadzi je na ujemny poziom? Tego jednak nie wiemy, bowiem członkowie Rady milczą.

Narodowy Bank Polski w udzielonej odpowiedzi wyjaśnia, że sytuacja związana z pandemią, w szczególności wprowadzone restrykcje, jak również w trosce o bezpieczeństwo, posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zostały skrócone do jednego dnia, a liczba posiedzeń została ograniczona do jednego w miesiącu – napisało Ministerstwo Finansów. – Skutkiem wprowadzenia powyższych zmian stało się zwiększenie liczby punktów obrad każdego posiedzenia, co znacząco wydłużyło czas trwania posiedzeń. Ze względu na poświęcanie dużej ilości czasu na odbycie posiedzenia, zrezygnowano z przeprowadzania konferencji prasowych bezpośrednio po decyzjach Rady – dodano.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie