Polityka i Społeczeństwo

“Działamy, nie negocjujemy”. Tajna instrukcja szefa stołecznej policji ws. strajków kobiet

Longfin Media / Shutterstock / zdjęcie poglądowe

– Działamy, nie negocjujemy – to polecenie z komunikatu komendanta stołecznego policji w sprawie działania funkcjonariuszy podczas strajków.

Do treści dokumentu dotarł Onet. Komunikat został wydany 7 listopada przez szefa stołecznej policji nadinspektora Pawła Dobrodzieja. Zawiera instrukcje postępowania wobec strajków. Protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego trwają w całej Polsce od kilku tygodni.

Z pisma wynika, że policjanci wciąż mają przykaz pilnowania budynków rządowych, biur poselskich i kościołów. Pojawiają się też zalecenia, jak postępować wobec protestujących. I w tym właśnie kontekście pada hasło „Działamy, nie negocjujemy”, wyróżnione wersalikami i trzema wykrzyknikami.

Zgodnie z poleceniem Komendanta Stołecznego, w przypadku zablokowania dróg, ulic należy po podaniu komunikatów wzywających do zachowania zgodnego z prawem, w sytuacji niezastosowania się do wydawanych poleceń niezwłocznie przystępować do natychmiastowego działania zmierzającego do przywrócenia ruchu na zablokowanych odcinkach i egzekwowania zachowań zgodnych z prawem – czytamy w komunikacie.

Wprowadzenie nowych wytycznych w życie można było dostrzec podczas poniedziałkowego strajku w Warszawie. Policjanci faktycznie ostrzegali przez megafony, że możliwe jest użycie „środków przymusu bezpośredniego”. Manifestanci nie reagowali, więc funkcjonariusze starali się rozganiać ich z ulic na chodnik. Zdarzały się przypadki, gdy siłą ściągali ludzi siedzących na jezdni.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie