Polityka i Społeczeństwo

Dymisja szefa MSWiA to konieczność? “Instytucje publiczne nie zdały egzaminu”

Fot. Flickr

Maciej Kisilowski, profesor prawa i zarządzania publicznego w Central European University w Budapeszcie, udzielił bardzo mocnego wywiadu dzisiejszej Rzeczpospolitej o odpowiedzialności politycznej oraz standardach, jakie są nie tylko na Zachodzie praktykowane po tak olbrzymich tragediach, jaka spadła na Polskę w Gdańsku. Według Kisilowskiego instytucje publiczne po zabójstwie Pawła Adamowicza nie zdały egzaminu.

“(…) Nie jest normalne w demokratycznym kraju, że polityk opozycji przygotowuje rodzinę na swoje aresztowanie, że jego rodzina żyje w strachu. Że ignoruje się publiczne groźby formułowane wobec tego polityka. Jeśli tak bezwzględnie wykorzystuje się władzę do nękania opozycji, to równocześnie ponosi się polityczną i moralną odpowiedzialność za bezpieczeństwo liderów tej opozycji (…)” – mówi Rzeczpospolitej profesor, wskazując na odpowiedzialność władz za gdański dramat. Kisilowski uważa, że tylko bardzo szczegółowe śledztwo, obejmujące procedury reagowania na sygnały o zagrożeniu bezpieczeństwa polityków może wyjaśnić okoliczności zabójstwa.

“Tupolewizmem w wersji prawicowo-autorytarnej” nazywa Kisilowski brak odpowiedniej reakcji na sygnały wysyłane przez matkę zabójcy – “(…) Przyczyny najpewniej leżą gdzieś na styku upartyjnienia, zaniedbań, bylejakości, braku poczucia odpowiedzialności. To taki tupolewizm, tym razem w wersji prawicowo-autorytarnej (…)”. Dlatego koniecznością jest podanie się do dymisji Joachima Brudzińskiego i Zbigniewa Ziobry, co jest niezbędne do przeprowadzenia niebudzącego wątpliwości śledztwa. Jako przykład podaje rezygnację ze stanowiska szefa MSW na Słowacji po zabójstwie dziennikarza śledczego i dymisję samego premiera – “W USA Jeff Sessions, ultrakonserwatywny prokurator generalny gorąco popierający prezydenta Trumpa, wyłączył się z dochodzenia w sprawie wpływu Rosji na wyniki wyborów prezydenckich i powołał niezależnego prokuratora. Takie powinny być standardy i nasze oczekiwania (…)” – podsumowuje, opisując pryncypia w innych państwach.

​Po ujawnieniu przez TVN24 notatki przesłanej przez Służbę Więzienną policji​, z której jasno wynika jak bardzo zradykalizowany był Stefan W., słowa o “tupolewizmie w wersji prawicowo-autorytarnej” nie są żadnym nadużyciem. To brutalne, ale prawdziwe nazwanie rzeczy po imieniu. Jeżeli policja dostaje informację od matki o dziwnym zachowaniu syna, o planowaniu napadu z użyciem maczety, a potem ujawniają się “antydemokratyczne poglądy”, to jest to forma ekstremizmu, który w dobrze funkcjonującym państwie jest monitorowany.

Borykająca się z ekstremizmem Francja uruchomiła ostatnio specjalną komórkę w tamtejszym odpowiedniku polskiej Służby Więziennej do monitorowania zachowań więźniów, przechodzących radykalizację w zakładach karnych. Wszelkie zaobserwowane zmiany w zachowaniu osadzonych są przesyłane na policję i analizowane. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że jest to związane z islamistami, którym w najbliższym czasie kończą się wyroki i opuszczą mury więzienne. Sęk w tym, że zarówno Stefana W., jak i i ekstremistów z francuskich więzień łączy nić i jest to radykalizacja na tle politycznym. 

Źródło: Rzeczpospolita

Fot. Krystian Maj / KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie