Polityka i Społeczeństwo

Dwa nazwiska w grze o schedę po Dudzie? “Świecą odbitym blaskiem Kaczyńskiego”

Zaprzysiężenie Kaczyńskiego
Flickr.com/Kancelaria Premiera

Andrzej Duda nie będzie mógł już kandydować w kolejnych wyborach prezydenckich. Kogo wystawi więc w nich PiS? Mówi się, że w grze są obecnie dwa nazwiska: byłej premier, a obecnie europosłanki Beaty Szydło i marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Szydło vs. Witek

W ramach sondażu Pollster dla sobotniego “Super Expressu” zapytano, która z pań byłaby lepszą kandydatką PiS na prezydenta. Okazało się, że obie idą łeb w łeb.

Jak wynika z badania, 52 proc. osób uważa, że lepszą kandydatką PiS na prezydenta byłaby Beata Szydło, a 48 proc. postawiło na Elżbietę Witek.

Wyniki skomentował politolog prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W jego opinii obie “świecą odbitym blaskiem Jarosława Kaczyńskiego”.

– Chyba mało kto myśli o nich jako o samodzielnie myślących polityczkach, a prezydent powinien być niezależny – powiedział.

Tadeusz Cymański z PiS dodał, że “obie panie są świetne i cały czas zdają egzamin”.

Problem PiS

PiS ma jednak spory problem. W szeregach partii nie widać polityków, którzy cieszyliby się na tyle dużą popularnością, by wygrać np. z Rafałem Trzaskowskim z PO. Do niedawna taką osobą mógł być premier Mateusz Morawiecki, ale kryzys gospodarczy i pandemia chyba zniszczyły jego szanse na prezydenturę.

Z drugiej strony, sam Duda przed 2015 r. nie był znaną personą. Mimo tego wygrał z Bronisławem Komorowskim. Możliwe, że PiS ostatecznie postawi na nową twarz, by jeszcze raz powtórzyć scenariusz sprzed 6 lat. Przed opozycją i tak będzie jednak duża szansa na odbicie Pałacu Prezydenckiego.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 22-23 listopada br. na próbie 1016 dorosłych Polaków.

Źródło: se.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie