Polityka i Społeczeństwo

Duda zrobił Morawieckiemu niespodziewanego psikusa. Premier uczyni wszystko, by pokrzyżować plany prezydenta

Flickr.com/Kancelaria Premiera

Mateusz Morawiecki myślał, że obietnica wyborcza Andrzeja Dudy o emeryturach stażowych to zabawa. Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt i jest draka.

Podczas kampanii prezydenckiej Andrzej Duda obiecał złożenie projektu ustawy związanego z emeryturami stażowymi. Premier Mateusz Morawiecki był święcie przekonany, że to było mydlenie oczu wyborcom pod kampanijne potrzeby i sprawa umrze śmiercią naturalną, tym bardziej, że to ostatnia kadencja Andrzeja Dudy. Sprawy przybrały dla szefa rządu nieoczekiwany obrót.

Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego.

Andrzej Duda chce, aby Polacy na emeryturę mogli odchodzić po 39 (kobiety) i 44 (mężczyźni) latach pracy. To oznacza, że jeśli ktoś rozpoczął pracę, mając 18 lat, na emeryturę mógłby odejść po skończeniu 57 lat (kobiety) lub 62 lat (mężczyźni) – informuje “Gazeta Wyborcza”. W parlamencie po pierwszym czytaniu jest podobny projekt złożony przez “Solidarność”.

Obniżenie wieku emerytalnego wiąże się z kolejnymi kosztami dla budżetu państwa. Według wyliczeń, projekt związkowców będzie kosztował w pierwszym roku ponad 7 mld zł, a potem kwota będzie rosła. Prezydencki pomysł jest tańszy, bo w państwowej kasie trzeba znaleźć “tylko” 2,5 mld zł.

Jak pisze “Wyborcza”, Mateusz Morawiecki dostał szału, ponieważ w budżecie widać już tylko dno. Szef rządu nie zgadza się na żadne z proponowanych rozwiązań. – Morawiecki, mówiąc delikatnie, zdziwił się, gdy zobaczył projekt prezydenta. Teraz namawia kogo może z posłów, aby za nim nie głosować. Dlaczego? Bo według premiera zwyczajnie nas na to nie stać – mówi rozmówca z Prawa i Sprawiedliwości.

Nerwowość w sprawie emerytur stażowych jest już widoczna w Polskim Funduszu Rozwoju (PFR), odpowiedzialnym za emerytalne pracownicze plany kapitałowe. Dał temu wyraz Bartosz Marczuk z PFR.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie