Polityka i Społeczeństwo

Duda złamał kolejną obietnicę wyborczą. Chodzi o dostęp do informacji publicznej

duda
Flickr.com/Kancelaria Prezydenta

Pięć lat temu Andrzej Duda w trakcie kampanii prezydenckiej mówił, że obywatele mają prawo do jak najszerszej informacji o działaniach prezydenta. OKO.press czeka już 119 dni na odpowiedź w trybie dostępu do informacji publicznej.

Andrzej Duda łamie obietnicę wyborczą sprzed 5 lat, gdy zapewniał, że obywatele będą mieli pełne prawo do informacji na temat działań głowy państwa – Szanowni Państwo, dostęp do informacji publicznej jest jedną ze spraw podstawowych – mówił w trakcie debaty prezydenckiej w 2015 roku. To był przytyk do Bronisława Komorowskiego, który nie chciał udostępnić ekspertyz dotyczących reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych.

5 marca OKO.press wysłało do Kancelarii Prezydenta RP oraz Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta wnioski o udostępnienie wykazu umów cywilnoprawnych, które zostały zawarte od maja 2015 roku. 16 marca dziennikarze zawnioskowali o udzielenie informacji na temat zamówień, jakie zostały złożone na podstawie specjalnych przepisów wprowadzonych na czas epidemii.

Portal miał nadzieję, że Andrzej Duda spełni swoją obietnicę wyborczą, jaką złożył na spotkaniu wyborczym w Lubartowie w 2015 roku. Został tam zapytany, czy jego kancelaria opublikuje rejestr umów cywilnoprawnych – Nie widzę problemu. Dla mnie to podstawa jeżeli chodzi o transparentność funkcjonowania urzędu, wydatków finansowych. Ja nie widzę w tym problemu – oznajmił.

Andrzej Duda i jego kancelaria ignorują już odpowiednio od 119 i 108 dni złożone wnioski. Gdy portal upomniał się o o wykaz umów w odpowiedzi kancelaria poinformowała, że umowy z lat 2015-2018 zostały przekazane do archiwum, które rządzi się innymi zasadami udostępniania informacji. Gdy upomniano się o wykaz zamówień na szczególnych zasadach, w odpowiedzi OKO.press usłyszało, że nie znaleziono od nich maila. Jak informuje portal, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zostanie złożona skarga na bezczynność, a Prokuratura Okręgowa w Warszawie otrzyma zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników.

Źródło OKO.press

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie