Polityka i Społeczeństwo

Duda zawetuje Lex TVN? Otoczenie prezydenta rozwiewa wątpliwości. “To byłoby niezrozumiałe dla zwolenników PiS”

screen/ wPolsce

Od dwóch dni trwa egzegeza słów Andrzeja Dudy, które padły na uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego. Chodzi o weto do ustawy “lex TVN”.

Od dwóch dni trwa egzegeza słów Andrzeja Dudy, które padły na uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego. Część jego wystąpienia została odczytana, jako prawdopodobieństwo zawetowania ustawy uderzającej w amerykański kapitał w Polsce.

– (…) Zapewniam wszystkich, że będę stał na straży konstytucyjny zasad.

W tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także prawa własności, równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym (…) Nie mam żadnych wątpliwości, że taki jest obowiązek prezydenta i taki obowiązek będzie realizowany – mówił Andrzej Duda.

Już kilka godzin po szeroko komentowanej wypowiedzi głosy państwa, nasz redakcyjny kolega na zimo i bez emocji przestrzegał opozycję przed hurraoptymizmem.

– Trudno zaufać w dobre intencje głowy państwa – zwłaszcza że raptem wczoraj prezydent widowiskowo upokorzył Jarosława Gowina, który przestał być wicepremierem i ministrem, ponieważ nie chciał poprzeć zamachu na TVN w sejmowym głosowaniu. Cała opozycja powinna zachować podwyższoną czujność, ponieważ słowa Dudy mogą być jedynie próbą jej uśpienia i przekonania ludzi protestujących na ulicach, że nie mają powodów do takiej aktywności – napisał.

Nie będzie weta

Wirtualna Polska zasięgnęła języka w Pałacu Prezydenckim, żeby w rozjaśnić całą sytuację. Z rozmów z otoczeniem prezydenta wyłania się przekonanie, że ustawa nie wyjdzie w ogóle z parlamentu. – W Senacie zostanie najpewniej odrzucona przez opozycję. A żeby ją uchwalić w Sejmie, potrzeba bezwzględnej większości. Dzisiaj, po deklaracjach polityków Konfederacji, która wstrzyma się od głosu, nie ma tej większości – mówi współpracownik Andrzeja Dudy.

Dziennikarz portalu dopytywał, co zrobi prezydent, gdy PiS-owi uda się przeciągnąć na swoją stronę posłów, którzy podniosą rękę za zamachem na TVN i ustawa trafi na prezydenckie biurko?

– Nie bierzemy takiego scenariusza pod uwagę, ale prezydent wówczas zapewne podpisałby ustawę. Gdyby zawetował, byłoby to niezrozumiałe dla wyborców prezydenta i zwolenników Prawa i Sprawiedliwości – mówi rozmówca WP.pl, rozwiewając domysły.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie