Po godzinach

Duda załamany! Nie dostanie długo wyczekiwanej błyskotki

Flickr.com

Prezydent nie dostanie królewskiego łańcucha. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki tupnął nogą i kazał senatorom zabrać się za poważną robotę.

Złoty łańcuch Orderu Orła Białego składa się z 24 emaliowanych ogniw, a pierwotnie zawieszony był na nim wysadzany brylantami krzyż orderowy. Łańcuch zamówił na swoją koronację król Stanisław August, a przed wojną przysługiwał prezydentowi Ignacemu Mościckiemu. Szybko jednak nie trafi na ramiona Andrzeja Dudy – informuje Rzeczpospolita.

Projekt nadania łańcucha prezydentowi narodził się za sprawą petycji, która w ubiegłej kadencji wpłynęła do Senatu. Jak podkreśla Rzeczpospolita, autor petycji zastrzegł anonimowość, ale widać gołym okiem, że jest bardzo zorientowany w tematyce insygniów koronacyjnych.

Petycję rozpatrzyła senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która głównie za sprawą senatorów PiS przygotowała projekt przewidujący, że “uroczystą odznaką godności Wielkiego Mistrza jest Łańcuch Orderu Orła Białego” – Przywrócenie łańcucha jest rzeczą oczywistą – mówił senator PiS Robert Mamątow. Od początku nie było wiadomo, co konkretnie przewiduje propozycja: używanie historycznego łańcucha przechowywanego na Zamku Królewskim czy wykonanie jego kopii.

Na kopię łańcucha trzeba zużyć kilogram złota wartego 200 tys. zł, brylantowy krzyż orderowy z ośmiu dwukaratowych brylantów po 160 tys. zł za sztukę oraz czterech trzyipółkaratowych po minimum 300 tys. zł za sztukę. Koszty przesądziły sprawę i projekt trafił do zamrażarki.

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki zaproponował, żeby zająć się tą sprawą po pandemii, a teraz zabrać się za poważną robotę – W ten sposób nie naruszylibyśmy majestatu pana prezydenta, ale uniknęlibyśmy zapewne uszczypliwych komentarzy, że w czasie, kiedy wiele ważnych rzeczy się dzieje w Polsce, my zajmujemy się łańcuchem króla Stasia – wszyscy kiwnęli głowami.

Źródło Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie