Polityka

Duda nie chce zwołać Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Powinien zobaczyć ten sondaż

Duda - "Pisowski" Trybunał może orzec o przestępstwie Prezydenta
Czy w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie prezydent Andrzej Duda powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego, konstytucyjny organ doradczy prezydenta, w obradach którego zwyczajowo biorą udział przedstawiciele partii opozycyjnych (do RBN można też zapraszać byłych premierów i prezydentów)?

Dyskusja wokół zwołania RBN zdominowała w ostatnich tygodniach przekaz zarówno opozycji, jaki ekipy rządzącej. Przedstawiciele rządu oraz prezydenta twrado stoją na stanowisku, że nie pojawiły się przesłanki do zwołania tego gremium. Z kolei opozycja grzmi, że zachowanie prezydenta Putina, a następnie kryzys w Iranie to wystarczające przesłanki do zwołania RNB.

Jak pokazuje sondaż SW Research dla rp.pl, to opozycja ma rację w tym sporze.

Przypomnijmy, że Prezydent Duda, zwołał 7 stycznia Radę Gabinetową – organ konstytucyjny zwoływany przez prezydenta Rzeczypospolitej w celu omówienia spraw ważnych dla interesu państwa. Rada Gabinetowa jest jednak instytucją służącą koordynacji polityki między prezydentem a rządem – są to de facto obrady rządu pod przewodnictwem prezydenta (rząd obradujący w takim trybie nie ma jednak kompetencji Rady Ministrów).

W sondażu SW Research pojawiło się pytanie: “czy w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie prezydent Andrzej Duda powinien zwołać posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem polityków opozycji?”.

Na tak zadane pytanie 57,8 proc. ankietowanych odpowiedziało “Tak”. Przeciw zwołaniu RBN opowiedziało się 19,3 proc. respondentów. Zdania w tej sprawie nie ma 22,9 ankietowanych.

Czy prezydent weźmie pod uwagę ten sondaż. Należy wątpić. Wydaje się, że kryzys został zażegnany, poza tym Andrzej Duda nie będzie chciał ryzykować wykorzystywania przez opozycję posiedzenia RBN w kampanii prezydenckiej, zresztą niezależnie od niego i tak to miało miejsce.

Źródło: rp.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie