Polityka i Społeczeństwo

Duchowny sołtysem? Abp Głódź wypowiedział się zaskakująco na temat swojej błyskawicznej kariery we wsi Piaski

Flickr.com/Episkopatnews

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem wsi Piaski. Były metropolita gdański nie widzi w tym nic niewłaściwego. – Jeszcze nie jest tak, żeby sołtysów konsultować z Watykanem – mówi duchowny.

Ta informacja zaskoczyła wszystkich – były metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został wybrany na sołtysa wsi Piaski. Opinia publiczna poczuła dysonans – czy duchowny ma zarządzać polską wsią? Sojusz tronu i ołtarza, jaki obserwujemy za rządów PiS, sięgnął już tego poziomu?

Sprawa byłaby inna, gdyby sam zainteresowany podziękował za wybór i przypomniał o zakazie przyjmowania przez duchownych publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej, który został zapisany w kodeksie prawa kanonicznego. Nic z tego – Głódź wykorzystał lukę prawną, by objąć stanowisko i nie widzi w całej sytuacji nic zdrożnego.

O ile prawo da się obejść, to śmieszności już nie. I nie chodzi o urząd, ale o parcie na funkcje, na bycie na świeczniku i o kompletny brak świadomości żenady – komentował sprawę katolicki publicysta Tomasz Terliokwski.

Nowy sołtys pojawił się na posiedzeniu rady gminy Jaświłty, gdzie porozmawiał z reporterem Radia ZET.

Jeszcze nie jest tak, żeby sołtysów konsultować z Watykanem – odpowiedział sołtys na pytanie, czy przyjęcie nowej funkcji konsultował z Episkopatem czy Watykanem. Podkreślił, ze sołtys nie jest funkcją rządową.

Jest jeszcze inny aspekt sprawy – abp Głódź został przez Watykan usunięty z archidiecezji gdańskiej i dostał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na jej terenie. Ciążą nad nim bowiem zarzuty tuszowania przestępstw pedofilskich popełnianych przez księży. Jak widać nie szkodzi to w pełnieniu funkcji sołtysa.

– On ciągle musi błyszczeć, być w centrum uwagi. W sytuacji, kiedy został ukarany przez Watykan, on ośmiesza tę sprawę. Powinien chyba sam mieć to poczucie i refleksję tego, co robi – komentował sprawę ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Źródło: Radio Zet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie