Polityka i Społeczeństwo

Druzgocąca krytyka Polski przez duży, niemiecki dziennik. “Niewyobrażalna śmiertelność. Nie panują nad pandemią”

Koronawirus
Shutterstock

Niemiecki “Die Welt” publikuje smutne spostrzeżenie na temat panującej epidemii koronawirusa w krajach wyszehradzkich – Niewyobrażalna śmiertelność – pisze.

Jak informuje korespondent gazety, w krajach grupy wyszehradzkiej panuje dramatyczna sytuacja pandemiczna. W Polsce, na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji zachorowalność na koronawirusa jest od siedmiu do dziesięciu razy wyższa niż aktualnie w Niemczech.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są nadzwyczaj zaniepokojeni. Wskazują, że liczby przypadków, hospitalizacji i zgonów w Europie Środkowej należą do najwyższych na świecie. Wschód UE, tzw. kraje wyszehradzkie Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, dociera do granic wytrzymałości – pisze “Die Welt”.

Gazeta podkreśla, że nadmierna śmiertelność w tym regionie osiągnęła “niewyobrażalną skalę”. Autor przywołuje ponure statystyki. Na koniec stycznia nadmierna śmiertelność na Słowacji wynosiła 50 proc., w Czechach 39 proc. Siedmiodniowa średnia liczba zgonów na milion mieszkańców wynosi obecnie na Węgrzech 16,7, na Słowacji 14,9, a w Czechach 19,2. To dziesięć razy tyle co w Niemczech. Jak pisze dziennik, Polska czy Węgry nie panują nad pandemią, a liczby covidowych zgonów utrzymują się na wysokim poziomie.

Korespondent pisze, że liczba zakażeń może być dużo większa niż statystyki, które są publikowane, bo “rządy Słowacji czy Polski same nie orientują się już w rzeczywistej sytuacji epidemicznej w swoich krajach”. Dodaje, że eksperci zakładają, iż liczby przypadków są od pięciu do dziesięciu razy większe, co dla Polski oznaczałoby 125 tysięcy nowych zakażeń dziennie.

Źródło Deutsche Welle

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie