Polityka i Społeczeństwo

Dramatyczny spadek zaufania do Andrzeja Dudy! Czy to zapowiedź poważnych kłopotów w kampanii?

Badanie IBRiS dla portalu onet.pl wskazuje, że zmasowany atak na Marszałka Senatu nie odnosi skutku. Pomimo codziennej, niewybrednej krytyki ze strony rządowych mediów. Pomimo hejterskiej akcji zorganizowanej przez Gazetę Polską, nagonki w TVP i chóru polityków PiS powtarzających nie potwierdzone dowodami oskarżenia zaufanie dla Tomasza Grodzkiego… wzrosło. Co jeszcze pokazuje sondaż IBRiS?

Nie zmienił się lider rankingu zaufania. Prezydenta Andrzej Duda to niekwestionowany numer jeden dla polskiej prawicy. Jednak ostatnie decyzje i zachowania Dudy spowodowały wyraźny spadek poparcia względem poprzednich badań. Prezydent zdecydował się oddać walkę o środek sceny politycznej i przypomnieć się bardziej radykalnym zwolennikom.

Kiedy wybuchł kryzys związany z ustawą kagańcową Duda próbował pokazać łagodną twarz. Podobnie postąpił podczas protestów w lipcu 2018 roku, kiedy zawetował dwie z trzech wzbudzających kontrowersje ustaw sądowych. Tamta decyzja mogła przysporzyć mu zwolenników wśród Polaków o bardziej umiarkowanych poglądach. Także w kwestii ustawy kagańcowej Duda rozpoczął wyznaczanie swojego stanowiska od lekkiej krytyki projektu ustawy.

Szybko jednak zmienił linię. Prezydent nie tylko poparł ustawę, która może ograniczać niezależność sędziów i już doprowadziła do kryzysu stosunków z Unią Europejską. Duda dołączył także do nagonki na Tomasza Grodzkiego, co nie mogło ujść uwadze elektoratowi politycznego środka, którzy racjonalnie patrzą na scenę polityczną.

W wywiadzie dla TVP Prezydent posunął się wręcz do kłamstwa. Oskarżył Marszałka Senatu o przyjazne spotkanie z ambasadorem Rosji po wypowiedziach Wladimira Putina uderzających w Polsce. Materiał telewizji rządowej był jednak przekłamaniem i manipulacją, dziennikarze nie podali informacji, że do spotkania z rosyjskim dyplomatą doszło tydzień przed wypowiedziami Prezydenta Rosji. Pokazano tylko zdjęcia ambasadora i Grodzkiego, na których podają sobie ręce i się uśmiechają.

Tak więc Prezydent RP pomimo 5-procentowego spadku, pozostaje na pierwszym miejscu rankingu zaufania, popiera go 41,6 proc. badanych. Jednocześnie o 6 pkt proc. wzrosła liczba negatywnych opinii na temat Dudy, nieufność wobec Prezydenta deklarowało 43,6 proc badanych.

Na drugim miejscu rankingu znalazł się premier z wynikiem 40 proc., Małgorzata Kidawa-Błońska (35 proc.), kolejny jest Donald Tusk (33,6 proc.) i Jarosław Kaczyński (33 proc.).

Poważny, dziesięcioprocentowy wzrost zaufania odnotował Marszałek Senatu. W badaniu zaufanie dla niego zadeklarowało 23 proc. respondentów.

źródło: onet.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie