Polityka i Społeczeństwo

Dramatyczny apel RPO ws. sprawy zabójstwa Adamowicza. “Obserwujemy opieszałość prokuratury”

Screen YouTube/ Radio TOK FM

Zbliża się druga rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Z tej okazji Adam Bodnar zaapelował o szybkie doprowadzenie sprawy zabójstwa do etapu sądowego. – Obserwujemy opieszałość – tak podsumował pracę prokuratury.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany 13 stycznia 2019 roku, podczas finału WOŚP. Sprawca został schwytany od razu, jeszcze na scenie, i choć nie ma żadnych wątpliwości o jego winie, to wciąż nie doszło do procesu sądowego. A od tragedii mijają dwa lata.

Sprawca zabójstwa przebywa w areszcie. Dotychczas prokuratura nie zdołała doprowadzić do procesu sądowego – napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w specjalnym oświadczeniu przygotowanym z okazji rocznicy śmierci Adamowicza. RPO podsumował dwa lata, w ciągu których wciąż nie udało się doprowadzić sprawy do końca. Bodnar zaapelował o „konsekwencję w działaniu i możliwie pilne doprowadzenie tej sprawy do etapu sądowego”.

Jako RPO wskazywałem na wątpliwości i zastrzeżenia dotyczące działań prokuratury wobec Pawła Adamowicza. Przedstawiłem raport o jej wyjątkowej aktywności, wręcz nadgorliwości, w okresie poprzedzającym zabójstwo. Obecnie natomiast obserwujemy opieszałość w zakresie wyjaśnienia okoliczności zabójstwa – zwrócił uwagę Adam Bodnar.

RPO stwierdził też, że choć od tragedii minęły dwa lata, w polskiej przestrzeni publicznej nie udało się obniżyć „poziomu emocji i konfliktu”.

Państwo wobec szeroko rozumianej przemocy pozostaje w dużej mierze bezradne. Jesteśmy wręcz narażeni na powtórzenie się podobnego zdarzenia, jak w Gdańsku, w stopniu nie mniejszym niż przed dwoma laty – ocenił Bodnar i zaapelował, by uczcić pamięć Adamowicza, będąc pomocnym i solidarnym z potrzebującymi wsparcia.

Bądźmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, bądźmy z kobietami broniącymi swoich praw i prześladowanymi sędziami, bądźmy z mieszkańcami DPS-ów i bezdomnymi, którzy muszą zmierzyć się z zimą. Zróbmy to dla Pawła, dla siebie – skwitował RPO.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie