Polityka i Społeczeństwo

Dramatyczny apel lekarzy do rządzących polityków. Tysiące Polaków umiera, a rząd rozdaje pieniądze

Polacy nie chcą już rządów Kaczyńskiego w kolejnej kadencji. Tygodniowy przegląd sondaży
Flickr/KPRM

Polska służba zdrowia jest w permanentnym stanie przedzawałowym i to dla nikogo nie jest już tajemnicą. Brakuje miliardów złotych rocznie, by jej stan doprowadzić do normalności, zapewniając pacjentom bezpieczeństwo w szpitalach i opiekę zdrowotną na zadowalającym poziomie w lokalnych przychodniach. I choć Polacy niezmiennie oczekują poprawy właśnie tej sfery funkcjonowania naszego państwa, rządzący kolejnych ekip politycznych wydają się kompletnie tym nie przejmować.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy postanowił przerwać milczenie i wystosował otwarty list do posłów i senatorów, zwłaszcza tych z partii rządzącej, by uświadomić im, że rozwiązanie choćby części palących problemów  jest przecież na wyciągnięcie ręki, wystarczy jedynie decyzja polityczna. Zdaniem medyków, kompletnie niezrozumiałe jest przyjmowanie przez Parlament ustawy rozszerzającej program “Rodzina 500+” także na pierwsze dziecko, co kosztować ma dodatkowe 18 mld złotych rocznie w tym samym czasie, w którym w służbie zdrowia brakuje kilka razy tyle.

W tym samym czasie (co przyjęcie ustawy o 500+ – przyp. red) publiczna ochrona zdrowia w naszym Kraju znajduje się w stanie głębokiego i długotrwałego kryzysu, którego podstawową przyczyną jest ogromne niedofinansowanie w stosunku do zakresu świadczeń gwarantowanych. Przejawami tego kryzysu są nie tylko rosnące długi szpitali, wydłużające się (z nielicznymi wyjątkami) kolejki do lekarzy specjalistów, do badań diagnostycznych i do wielu zabiegów operacyjnych, ale przede wszystkim – ogrom cierpienia ludzkiego, związanego z brakiem możliwości odpowiedniego leczenia, co skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia i – nierzadko – śmiercią. Przykładowo: biorąc pod uwagę liczbę chorych na nowotwory w Polsce i porównując wyniki leczenia w naszym kraju z krajami, gdzie nakłady na lecznictwo są odpowiednie, łatwo obliczyć, że każdego roku wiele tysięcy Polaków umiera tylko dlatego, że na publiczną ochronę zdrowia w naszym kraju ciągle brakuje środków. A przecież medycyna to nie tylko onkologia. Umierają w kolejkach także ludzie chorujący na inne choroby. Jeżeli nie nastąpi szybka i zdecydowana poprawa poziomu finansowania ochrony zdrowia, to tysiące Polaków nadal będzie umierać, choć mogłoby żyć – czytamy w liście OZZL.

Autorzy listu zauważają, że posłowie głosujący za rozdaniem kolejnych miliardów złotych z publicznej kasy wcale nie doprowadzają do poprawy poziomu życia polskich rodzin, gdyż wobec sparaliżowanej niedostatecznym finansowaniem służby zdrowia szpitale nie mogą jej zaoferować.

Rząd deklaruje, że jego celem jest dalsza poprawa poziomu życia polskich rodzin. Trzeba zatem przypomnieć, że czynnikiem, który w ogromnej mierze decyduje o tym poziomie jest powszechny i łatwy dostęp do opieki zdrowotnej odpowiedniej jakości. Dzisiaj w Polsce jest to nieosiągalne. Można to zmienić, zwiększając finansowania publicznej ochrony zdrowia, na przykład przez skierowanie do niej tych 18 mld złotych, które rząd chce przeznaczyć na kolejne 500+. Głosując zatem w tej sprawie stają Państwo – chcąc nie chcąc – przed wyborem: życie albo śmierć tych osób, które z powodu niedofinansowania publicznej ochrony zdrowia nie otrzymują dzisiaj potrzebnej pomocy medycznej. Wzywamy Państwa: wybierzcie życie! – piszą lekarze.

Źródło: OZZL

Fot.: Flickr.com/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie