Polityka i Społeczeństwo

Dr Grzesiowski miażdży rządową strategię szczepień. “Po odsączeniu PR piany jedna strona konkretów, w których brak koncepcji.”

Koronawirus
Flickr.com/KPRM

Rząd przedstawił “narodową strategię” szczepień. To co nazwano “koncepcją”, dr Paweł Grzesiowski nazywa “brakiem koncepcji”.

Wśród “narodowych założeń” programu zaszczepiennego jest stworzenie 8 tys. punktów szczepień. Zespoły medyczne mają wykonywać przez co najmniej 5 dni w tygodniu 180 szczepień tygodniowo. Podmioty zgłaszające się do programu muszą zagwarantować zespół wyjazdowy, aby zapewnić zaszczepienie osobom, które nie mogą dotrzeć do punktu. Według wyliczeń rządowych, w programie ma wziąć udział 50 tys. pracowników medycznych.

Już tydzień temu dr. Paweł Grzesiowski mówił w TVN24, że np. 8 tys. punktów szczepień, to dane całkowicie z kosmosu i nie są policzone na podstawie czegokolwiek racjonalnego. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii zapoznał się ze szczegółami “strategii narodowej” – Poznaliśmy “strategię narodową” szczepień p/covid. Na 34 stronach ponad 70 kolorowych piktogramów i zdjęć, przegląd przepisów, koncert życzeń i wirtualna rzeczywistość. Po odsączeniu PR piany jedna strona konkretów, w których brak koncepcji. I waciki, które dostaniemy od ARM – napisał na Twitterze.

Z kolei dzisiejsza Gazeta Wyborcza informuje, że nie ma chętnych podmiotów do przeprowadzenia szczepień – Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, do tej pory do programu zgłosiło się ok. 1 tys. podmiotów, które gwarantują wyszczepienie 180 tys. osób tygodniowo. Jednocześnie jednak NFZ nie przekazuje danych dotyczących poszczególnych województw. A jak wynika z naszych informacji, zainteresowanie programem na Pomorzu jest znikome – pisze dziennik.

W rozmowie z gazetą szef jednej z gdańskich przychodni mówi, że 180 szczepień tygodniowo to za dużo. Wiąże się to zatrudnieniem dodatkowego personelu, co w obecnej sytuacji jest niemożliwe – Od trzech tygodni szukam pracownika rejestracji, a co dopiero mówić o pielęgniarkach – tłumaczy. Inny rozmówca nazywa zespoły wyjazdowe mrzonkami – Te wymogi, owszem, mogą spełnić szpitale, ale one naprawdę mają co robić i nie sądzę, by były zainteresowane dodatkowymi obowiązkami – mówi Wyborczej.

Nabór placówek trwa do 11 grudnia, a 15 grudnia ma zostać opublikowana lista punktów szczepień. Michał Dworczyk z Kancelarii Premiera już zakłada, że może być rozpisany kolejny nabór. Ze zmienionymi kryteriami.

Źródło Twitter, Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie