Polityka i Społeczeństwo

Dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz: Jarosław Gowin chce zostać wyrzucony z koalicji [WYWIAD]

Po ostatnich wypowiedziach marszałka Ryszarda Terleckiego można odnieść wrażenie, że koalicja z Gowinem zaczyna coraz bardziej ciążyć PiS-owi. Czy Pani zdaniem prezes Kaczyński zdecyduje się w końcu na pozbycie krnąbrnego koalicjanta?

Z tego powodu są te zakulisowe opowieści, że Jarosław Gowin chce zostać wyrzucony z koalicji. Natomiast, jeżeli chodzi o Pana Terleckiego, to on już kilka razy potraktował go, delikatnie rzecz ujmując, w sposób lekceważący. A więc czekamy, czy będzie dyspozycja Nowogrodzkiej, żeby wyrzucić Gowina, a co za tym idzie również jego posłów. Warto też zaznaczyć, że wicepremier może obawiać się wyjścia z koalicji ze strachu przed ewentualnym wyrzuceniem rodzin i znajomych swoich posłów ze Spółek Skarbów Państwa. A zatem na wyjściu z koalicji straciłoby bardzo dużo ludzi.

Sondaże wskazują, że Jarosław Gowin nie ma szans na samodzielny start w wyborach parlamentarnych. Gdzie wicepremier może znaleźć „cichą przystań” po ewentualnym wyrzuceniu jego ugrupowania ze Zjednoczonej Prawicy? Czy sądzi Pani, że alians z Polskim Stronnictwem Ludowym jest realny?

Władysław Kosiniak-Kamysz niechętnie patrzyłby na taki alians ze względów prestiżowych, ale też osobowościowych. Jednak jeżeli Jarosław Gowin miałby za sobą ośmiu posłów po opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy, to na pewno byłaby to wartość dodana.

Należy też wspomnieć, że trwają też rozmowy Porozumienia z Nowoczesną i nie wykluczałabym, że być może tutaj Gowin mógłby przeczekać do wyborów parlamentarnych, a przy okazji wzmocnić koalicjanta Platformy Obywatelskiej. Moim zdaniem Donald Tusk mógłby to zaakceptować, ale nie oznaczałoby, że zapomniałby o grzechach Jarosława Gowina.

Na miejsce parlamentarzystów Porozumienia, którzy są jeszcze wierni Gowinowi, Kaczyński potrzebowałby ośmiu posłów. Gdzie będzie ich szukał i czy uda mu się ich znaleźć?

Wszędzie, ponieważ istnieje taka kategoria, jak „plankton parlamentarny”. To są posłowie, którzy głosują tak, jak partia każe, ale nie mają szans na miejsca biorące. Zatem to byłoby kartą przetargową lub dobre stanowisko w samorządzie.

Jeżeli chodzi o rozmowy – to one trwają, ale tylko na Lewicy. Co do liczby posłów, którzy mogą odejść z wicepremierem, to wbrew pozorom nie jest ich aż tak dużo. Straty w liczbie parlamentarzystów Jarosław Kaczyński uzupełni, zwłaszcza, że ma bardzo dobre karty przetargowe, którymi może zapłacić. To jest do zrobienia.

Bardzo dziękuję za rozmowę.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Wydawca i redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie