Polityka i Społeczeństwo

Doradca premiera ostentacyjnie złamał obowiązujące przepisy dot. pandemii. Ignorancja czy nieznajomość prawa?

Screen/ YouTube/ MedExpress TV

Profesor Andrzej Horban zdjął maseczkę w trakcie konferencji prasowej, zapewniając, że wszystko jest lege artis. Nie do końca miał rację.

Rząd od początku roku zalicza wpadki związane z obostrzeniami. Mateusz Morawiecki w ubiegłym roku poszedł do restauracji w Gliwicach, łamiąc wytyczne sanitarne. Według obowiązujących wtedy obostrzeń, przy jednym stoliku mogła przebywać rodzina lub osoby z jednego gospodarstwa domowego. Szef rządu rozsiadł się wygodnie z właścicielami restauracji. Potem poszło już z górki. W lecie poszedł do kina na film o swoim ojcu i nie założył maseczki. Zresztą Michał Dworczyk też jej nie miał.

Gdy po ponad roku pandemii wydawało się, że każdy ma już pewne odruchy zakodowane, główny doradca premiera ds. Covid-19 dał popis nieznajomości prawa, jakie ten rząd wprowadził. Prof. Andrzej Horban na konferencji prasowej zdjął maseczkę zapewniając, że wszystko jest lege artis – Zdejmę już tę maskę na wszelki wypadek, bo jednak jestem zaszczepiony – powiedział.

Reporterka TVN24 zapytała, czy to zapowiedź zmian rekomendacji dotyczących noszenia maseczek przez osoby zaszczepione w pomieszczeniach zamkniętych.

Po pierwsze, my jesteśmy zaszczepieni, w pomieszczeniach zamkniętych, po drugie jesteśmy w odległości tak, jak przykazano, czyli co najmniej 1,5 metra. W związku z tym to jest dopuszczalne w przypadku osób zaszczepionych – odpowiedział prof. Horban.

TVN24.pl przyjrzał się obowiązującym przepisom i okazuje się, że najważniejszy doradca premiera ich po prostu nie zna. Według rozporządzenia z 6 maja, ośmiokrotnie nowelizowanego, “zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe między innymi w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej”. Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju.

Konferencja odbyła się w sali im. Tadeusza Mazowieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie