Polityka i Społeczeństwo

Doradca Morawieckiego ds. koronawirusa wbija premierowi nóż w plecy. “Na pewno nie zrobiono wszystkiego, to jest oczywista oczywistość”

Premier Morawiecki
Flickr.com/KPRM

Takiego ciosu i to od takiej osoby PiS z pewnością się nie spodziewało. Dziś rano w wywiadzie dla RMF FM prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z pandemią koronawirusa, powiedział, że rząd mógł zrobić w kwestii, jaką on sam się zajmuje, więcej.

Można było zrobić więcej

Na pewno nie zrobiono wszystkiego, to jest oczywista oczywistość (…). Skala wyobrażenia rządzących nie objęła tak dużej liczby zakażeń – to słowa nie kogoś z opozycji, ale prof. Andrzeja Horbana – krajowego konsultanta ds. chorób zakaźnych i głównego doradcy premiera ds. walki z pandemią koronawirusa.

Ekspert pytany o to, czy jako kraj nie “przespaliśmy” wakacji i zrobiliśmy wszystko, by przygotować się na jesienną falę epidemii nie miał dobrych wieści. Powiedział, że poziom 10 tysięcy potwierdzanych dziennie zakażeń SARS-CoV-2 to “górna granica możliwości systemu, który w tej chwili (…) jest wdrożony, bez demolowania służby zdrowia”.

– Możemy prawdopodobnie w szybkim tempie przyjąć chorych na 20 tysięcy łóżek, może nawet na 30 tysięcy, pod warunkiem olbrzymiego wysiłku organizacyjnego – starał się uspokajać. – Jeżeli mamy w tej chwili 10 tysięcy łóżek, które mają instalację tlenową, przeznaczonych dla tych pacjentów (z Covid-19 – przyp. CM), i mamy dziennie około 1,5 tysiąca, 2 tysiące ludzi trafiających do szpitala, i średni czas pobytu pacjenta to jest koło 7 dni – to bardzo proszę sobie policzyć: potrzebujemy w tej chwili 14 tysięcy łóżek. I te łóżka powolutku zaczynają się zapełniać – dodał.

Na lockdown nas nie stać

Pytany zaś o to, czy możemy spodziewać się drugiego zamrożenia gospodarki odparł: – Lockdown to kompletne zamknięcie i oczywiście wiemy, czym to się skończy: może być pięknym sukcesem, jeżeli chodzi o epidemię, tylko problem polega na tym, żeby lekarstwo nie było gorsze od choroby – bardzo łatwo jest zamknąć w tym momencie jeszcze raz (…), natomiast prawdopodobnie gospodarka by tego nie wytrzymała.

Z pewnością cały wywiad wywołał dziś popłoch na Nowogrodzkiej.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie