Polityka i Społeczeństwo

Donald Tusk wymownie komentuje sprawę publikacji wyroku TK ws. aborcji. “Coraz więcej Polaków umiera”

Im nie chodzi o ochronę życia – komentuje Donald Tusk sprawę opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Na ulicach polskich miast znów pojawiły się manifestacje.

Mamy powtórkę z października ubiegłego roku. Wówczas Trybunał Konstytucyjny przedstawił swoje orzeczenie ws. prawa aborcyjnego, co wywołało masowe protesty w całym kraju. Wyrok przez długi czas nie był publikowany. Aż do wczoraj. Po blisko 100 dniach Trybunał opublikował uzasadnienie wyroku, a w nocy rząd zamieścił wyrok w Dzienniku Ustaw.

Sprawa wywołała oburzenie. Ludzie wyszli na ulice, a politycy sugerowali, że moment publikacji nie jest przypadkowy. Opozycja wskazywała, że PiS chce przykryć kompromitację w organizacji programu szczepień, albo że znów chce zrzucić winę za ewentualne wzrosty zachorowań na protestujących.

Swoją opinię wyraził też Donald Tusk. Były premier zamieścił na Twitterze znamienny wpis.

 Im nie chodzi o ochronę życia. To przecież pod ich rządami coraz więcej Polaków umiera i coraz mniej się rodzi. Życie to polskie kobiety. Obrona ich praw i godności przed cynicznym fanatyzmem władzy to nasze być albo nie być – napisał Tusk, nawiązując do statystyk, które niedawno opublikowały media. „Dziennik Gazeta Prawna” oszacował, że w 2020 roku zmarło niemal 129 tysięcy osób więcej, niż się urodziło. Liczba urodzeń – 357,4 tysiące – była zaś najniższa od 2004 roku, co pokazuje klęskę programu 500+, jako programu zachęcającego do rodzenia. Z kolei liczba zgonów – 486,2 tysiące – była największa od czasów II wojny światowej.

Źródło: Twitter, DGP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie