Polityka i Społeczeństwo

Donald Tusk wskazał winnego inflacji. I złożył Mateuszowi Morawieckiemu zaskakującą propozycję

screen/ YT/ Onet News

Lider PO Donald Tusk na piątkowej konferencji prasowej zabrał głos na temat danych o inflacji. Zaproponował też poparcie PiS w wyborze nowego prezesa NBP.

Gdy PiS przejęło władzę pod koniec 2015 r. gospodarka była w świetnej kondycji

Rząd PiS odziedziczył gospodarkę w dobrym stanie, dlatego trochę im zajęło, zanim doprowadzili gospodarkę do stanu przedzawałowego. Stajemy w obliczu sytuacji nieznanej od 20 lat. Wróciliśmy do stanu inflacji sprzed członkostwa w UE.

To jest codzienne doświadczenie polskiej rodziny – powiedział Donald Tusk.

Inflacja obraca w nicość codzienny wysiłek ludzi

Na Halloween nie trzeba się przebierać, wystarczy pokazać paragon ze sklepu lub stacji benzynowej. Ale nie chodzi o polityczne dowcipy. My wszyscy w Polsce wiemy, co to znaczy inflacja, marnowanie wysiłku życia ludzi, którzy zarabiają, pracują, a któregoś dnia dowiadują się, że obraca się to w nicość – dodał były premier. – Inflacja na wysokości 7 proc. to marnowanie tego wysiłku. To tez marnowanie wysiłku każdej Polki i Polaka – Donald Tusk nie owijał w bawełnę.

Tusk: “Inflacja jest tak wysoka, bo władza jest niekompetentna”

PiS nie będzie w stanie zmienić tej sytuacji. Ich trzeba zmienić. Kluczowym powodem, dlaczego inflacja jest w Polsce największa w Europie, to jest niekompetencja tej władzy. Im wszystko leci z rąk. Potrafili rozwalić jedną z najlepiej kwitnących gospodarek. To jest ta niepohamowana żądza pieniądza – powiedział Donald Tusk.

Tusk: “Możemy pomóc Morawieckiemu napisać pismo do KE ws. obniżenia podatku VAT”

Sytuacja jest na tyle alarmująca, że trzeba zażądać o podjęcie najprostszych decyzji. Nie rozumiem, dlaczego Kaczyński zabronił podjąć inicjatywę, którą podjęli np. Czesi, a mianowicie umowa z KE o obniżeniu VAT na prąd, gaz czy paliwa płynne. Możemy pomóc sformułować Morawieckiemu pismo do KE jeśli odważy się przeciwstawić woli Kaczyńskiego – zaproponował były szef rządu.

Lider PO: “Polski nie stać na drugą kadencję Glapińskiego jako prezesa NBP”

Polski nie stać na drugą kadencję Glapińskiego. Nie ma drugiego takiego prezesa banku centralnego, który myliłby się we wszystkim – powiedział Tusk odnosząc się do kończącej się kadencji prezesa NBP – powiedział Donald Tusk. – Trzeba zażądać od Kaczyńskiego: proszę zaproponować neutralnego, mądrego, odpowiedzialnego prezesa NBP i my w parlamencie nie będziemy się droczyć i kłócić – zadeklarował.

Kadencja Prezesa NBP kończy się w połowie przyszłego roku

Kadencja prezesa Narodowego Banku Polskiego trwa 6 lat. Adam Glapiński objął tę funkcję w czerwcu 2016 r. W przyszłym roku czeka nas zatem decyzja, kto pokieruje polskim Bankiem Centralnym w kolejnych latach.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie