Polityka i Społeczeństwo

Donald Tusk wraca z urlopu z przytupem. I nazywa atak Kaczyńskiego na polskie media i UE po imieniu

Flickr.com

Aktualnie fundamentalnymi sprawami dla naszej demokracji jest obecność Polski w Unii Europejskiej oraz wolne media. O tym mówił Donald Tusk w TVN24.pl

Donald Tusk po krótkim urlopie wrócił do polityki i jak to ma w zwyczaju, zrobił to z przytupem. Prosto z samolotu udał się do studia TVN24 i przestrzegał przed scenariuszem opuszczenia Unii Europejskiej przez Polskę, a raczej przez Prawo i Sprawiedliwość. Podczas rozmowy Donald Tusk nakreślił nawet wariant rozpadu europejskiej wspólnoty. Nie zabrakło także odniesień do PiS-owskiego ataku na wolne media.

Punktem wyjścia do rozmowy na temat Unii Europejskiej była kwestia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej i respektowania wyroków wydawanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W ocenie Donalda Tuska, naciąganie struny przez PiS w relacjach z UE, ma charakter polityczny.

Chodzi o osłabianie Unii Europejskiej, osłabianie wzajemnych więzi, o podważenie autorytetu instytucji, a w finale ostateczną konsekwencją może być opuszczenie przez Polskę Unii Europejskiej, a na pewno osłabienie Unii Europejskiej – powiedział były szef Rady Europejskiej.

Podkreślił, że Polska nie jest w tym osamotniona, bo są jeszcze Węgry Viktora Orbana – Jeśli znajdzie się więcej państw, które uprą się, żeby szkodzić swojej Unii Europejskiej, to może to oznaczać koniec tej organizacji – twardo postawił sprawę. Dodał, że świadomie lub nieświadomie, rządzący Polską i Węgrami idą ręka w rękę w Kremlem, którego fundamentem działania jest osłabienie UE.

Były premier mówił także o PiS-owskim zamachu na wolne media. Od prawie dwóch tygodni na celowniku Nowogrodzkiej znalazł się TVN24. Nowelizacja ustawy o KRRiT na razie nie ma szans na przegłosowanie w Sejmie, ale sam fakt podniesienia ręki na niezależne media, powinien być koniec symetryzmu w Polsce.

Ja wyraziłem się krótko i dosadnie, co znaczy atak władzy na niezależne media. Nie chodzi mi tutaj o interesy właścicieli, nie chodzi mi o TVN jako taki, chociaż jest to fajna stacja i nie ukrywam, że ją oglądam z zainteresowaniem. Chodzi o istotę problemu: władza, która chce różnymi metodami zdławić wolne media, zdławi na końcu wolność każdego obywatela – powiedział szef Platformy Obywatelskiej.

W poniedziałek Donald Tusk będzie przemawiał w Gdańsku. Na wiecu padnie prawdopodobnie propozycja skierowana do całej opozycji, aby przywrócenie praworządności w Polsce nie podlegało żadnym sporom i stało się podwaliną pod szerokie porozumienie wyborcze.

Źródło – TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie