Polityka i Społeczeństwo

Donald Tusk wraca z urlopu z przytupem. I nazywa atak Kaczyńskiego na polskie media i UE po imieniu

Flickr.com

Aktualnie fundamentalnymi sprawami dla naszej demokracji jest obecność Polski w Unii Europejskiej oraz wolne media. O tym mówił Donald Tusk w TVN24.pl

Donald Tusk po krótkim urlopie wrócił do polityki i jak to ma w zwyczaju, zrobił to z przytupem. Prosto z samolotu udał się do studia TVN24 i przestrzegał przed scenariuszem opuszczenia Unii Europejskiej przez Polskę, a raczej przez Prawo i Sprawiedliwość. Podczas rozmowy Donald Tusk nakreślił nawet wariant rozpadu europejskiej wspólnoty. Nie zabrakło także odniesień do PiS-owskiego ataku na wolne media.

Punktem wyjścia do rozmowy na temat Unii Europejskiej była kwestia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej i respektowania wyroków wydawanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W ocenie Donalda Tuska, naciąganie struny przez PiS w relacjach z UE, ma charakter polityczny.

Chodzi o osłabianie Unii Europejskiej, osłabianie wzajemnych więzi, o podważenie autorytetu instytucji, a w finale ostateczną konsekwencją może być opuszczenie przez Polskę Unii Europejskiej, a na pewno osłabienie Unii Europejskiej – powiedział były szef Rady Europejskiej.

Podkreślił, że Polska nie jest w tym osamotniona, bo są jeszcze Węgry Viktora Orbana – Jeśli znajdzie się więcej państw, które uprą się, żeby szkodzić swojej Unii Europejskiej, to może to oznaczać koniec tej organizacji – twardo postawił sprawę. Dodał, że świadomie lub nieświadomie, rządzący Polską i Węgrami idą ręka w rękę w Kremlem, którego fundamentem działania jest osłabienie UE.

Były premier mówił także o PiS-owskim zamachu na wolne media. Od prawie dwóch tygodni na celowniku Nowogrodzkiej znalazł się TVN24. Nowelizacja ustawy o KRRiT na razie nie ma szans na przegłosowanie w Sejmie, ale sam fakt podniesienia ręki na niezależne media, powinien być koniec symetryzmu w Polsce.

Ja wyraziłem się krótko i dosadnie, co znaczy atak władzy na niezależne media. Nie chodzi mi tutaj o interesy właścicieli, nie chodzi mi o TVN jako taki, chociaż jest to fajna stacja i nie ukrywam, że ją oglądam z zainteresowaniem. Chodzi o istotę problemu: władza, która chce różnymi metodami zdławić wolne media, zdławi na końcu wolność każdego obywatela – powiedział szef Platformy Obywatelskiej.

W poniedziałek Donald Tusk będzie przemawiał w Gdańsku. Na wiecu padnie prawdopodobnie propozycja skierowana do całej opozycji, aby przywrócenie praworządności w Polsce nie podlegało żadnym sporom i stało się podwaliną pod szerokie porozumienie wyborcze.

Źródło – TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie