Polityka i Społeczeństwo

Donald Tusk ostry jak brzytwa. Jego dowcip z pewnością pójdzie Kaczyńskiemu w pięty

Donald Tusk ponownie skomentował sprawę wyborów prezydenckich w Polsce. Tym razem przypomniał na Twitterze żart o demokracji na Białorusi.

Pod koniec kwietnia Donald Tusk opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że nie weźmie udziału w wyborach prezydenckich 10 maja.

Nie będę uczestniczył 10 maja w procedurze głosowania organizowanej przez ministra Sasina i PiS. Celowo unikam słowa wybory, ponieważ ta sytuacja przygotowana przez rządzących na 10 maja nie ma z wyborami nic wspólnego – mówił były premier.

Tym razem Tusk opublikował w mediach społecznościowych znaczący post, w którym przypomniał dowcip o różnicach między europejską a białoruską demokracją.

Był kiedyś taki dowcip: demokracja na Białorusi tym się różni od europejskiej, że tam nigdy nie wiadomo, czy i kiedy będą wybory, ale zawsze wiadomo, kto wygra, a w Europie odwrotnie. Bardzo śmieszne – napisał Tusk. Interpretacja wpisu nie powinna sprawiać trudności. Były premier nawiązuje do wyborów prezydenckich w Polsce, które powinny odbyć się 10 maja, ale wciąż nie wiadomo kiedy i jak Polacy wybiorą głowę państwa. Zdaniem Tuska tej sytuacji bliżej do politycznych standardów na Białorusi, niż w europejskich demokracjach.

Projektem ustawy o wyborach korespondencyjnych zajmuje się teraz Senat. Sejm będzie głosował w tej sprawie 7 maja. Jeżeli koalicji rządzącej uda się przegłosować ustawę, prawdopodobnie przełoży wybory na 17 lub 23 maja. Taką decyzję będzie mogła podjąć marszałek Sejmu.

Zdaniem Donalda Tuska wybory korespondencyjne naruszają konstytucję. Nie zapewniają bowiem tajności głosowania.

Jestem przekonany, że jeśli wszyscy uczciwi Polacy powiedzą: „to nie są wybory”, to PiS się wycofa. Możliwe jest przeprowadzenie w dość szybkim terminie uczciwych wyborów. Gwarancją jest to, że przygotuje je Państwowa Komisja Wyborcza, a zalecenia i opinie wygłoszą lekarze i eksperci – skwitował Donald Tusk w swoim wystąpieniu z 28 kwietnia. Rządzącym, jako radę, przypomniał cytat z Antoniego Słonimskiego. Skamandryta mawiał: “Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie“.

Źródło: Twitter

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie