Polityka i Społeczeństwo

Donald Tusk nie bierze jeńców. Tak mocnej oceny rządu i Kaczyńskiego z jego strony jeszcze nie było

Donald Tusk
Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Donald Tusk słynie z nietuzinkowych komentarzy na temat polskiej sytuacji politycznej. Tym razem w charakterystycznych słowach scharakteryzował działania rządu. – Chciałbym powiedzieć do pana Kaczyńskiego: „Nie strasz, nie strasz…” – powiedział były premier.

Rozliczyć władzę za błędy

Donald Tusk był gościem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w programie „Fakty po Faktach” w TVN24. Głównym tematem rozmowy były wybory prezydenckie, były premier ocenił też kandydaturę Rafała Trzaskowskiego.

Start Trzaskowskiego jest bardzo dobry, wykazuje niezwykłą energię, ma radosną odwagę i nie boi się wyzwań, to twardy gość – ocenił Tusk. Jego zdaniem kandydat KO ma realną szansę na zwycięstwo w wyborach. Wyborach, w których były premier deklaruje udział.

Wydaje się, że w przeciwieństwie do tego, co przygotowywał minister Sasin, tę imitację wyborów, które przygotowywali wówczas politycy PiS-u, w porównaniu do tego sytuacja jest trochę lepsza, dzięki poprawkom Senatu, dzięki temu, że przywrócono rolę PKW, przynajmniej w jakimś zakresie, te wybory, ja mam taką nadzieję, będą mogły się odbyć. Jeśli się odbędą, wezmę w nich udział i będę namawiał wszystkich, żeby głosowali – powiedział Tusk.

Były premier zaapelował też, by rozliczyć przy urnach wyborczych obecną władzę z popełnianych przez nią błędów. Stanowczo sprzeciwia się temu, by winę za chaos wyborczy zrzucać na opozycję i Senat, co politycy PiS chętnie robią. Podkreśla, że za chaos wyborczy odpowiedzialne są konkretne osoby i tej odpowiedzialności nie można rozmywać.

Nauczmy się rozliczać władzę z jej powinności i obowiązków, a nie wszystkich wkoło. Jeżeli będziemy używali tej metody, że wszyscy są trochę winni, że nikt do nikogo nie ma zaufania, to nie będzie już w ogóle ludzi czujących się odpowiedzialnymi za to, co się w kraju dzieje. Nikt nie ma prawa zdejmować z władzy odpowiedzialności za bałagan, jaki w Polsce wprowadziła – mówi Tusk.

Apel do Kaczyńskiego. “Nie strasz, nie strasz…”

Były premier w dosadnych słowach skomentował działania władz. Zauważa, że rząd PiS wyrobił sobie fałszywą opinię groźnego i przebiegłego. Sam Tusk ma zupełnie inne zdanie na ten temat.

Chciałbym zdjąć trochę takie odium, które nad tą władzą jest takie widoczne, że ona jest taka groźna. Jak słyszę takie słowa, to chciałbym powiedzieć do pana Kaczyńskiego: „Nie strasz, nie strasz…”. Nie będę kończył tego starego, polskiego powiedzenia. Jeszcze nie ma 22, ale wiecie państwo, co mam na myśli. Oni nie są groźni w tym sensie, że ich należy się bać. Takich polityków jak Jarosław Kaczyński należy się raczej wystrzegać i trzeba zrobić wszystko, żeby oni nie rządzili w Polsce – skomentował były przewodniczący Rady Europejskiej.

Donald Tusk nie oszczędzał słów, by scharakteryzować działania rządu.

Od wielu miesięcy widać z całą wyrazistością, że mamy do czynienia z ekipą kompletnie bezradną, kiedy chodzi o prawdziwe wyzwania. To są ciamajdy. To są ludzie, którym wszystko wylatuje z rąk – podkreślał były premier. – Nie ma się co ich bać. To są naprawdę fajtłapy, natomiast trzeba ich odsunąć od władzy, ochronić kraj przed permanentnym, ciągłym nieudacznictwem – skwitował.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie