Polityka i Społeczeństwo

Donald Tusk miażdży dobrą zmianę. Te słowa byłego premiera przejdą do historii

Mocne słowa Donalda Tuska. PiS partią anty-niepodległościową?
fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis

Donald Tusk w czasie Igrzysk Wolności w Łodzi wygłosił płomienne przemówienie, w którym odniósł się do wyzwań Polski w obliczu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Były premier skoncentrował się na Polsce jako części wspólnoty europejskiej, w której dziś, tak jak 100 lat temu, czy w pokoleniu Solidarności, wciąż mamy ważną rolę do odegrania w nieustająco trwającej walce z wrogami wolności:

“Józef Piłsudski, kiedy pokonywał bolszewików, a de facto bronił wspólnoty zachodu przed polityczną barbarią, to miał trudniejszą sytuację niż my dzisiaj. Kiedy Lech Wałęsa pokonywał bolszewików symbolicznie, kiedy wydobywał z nas to, co europejskie, wolnościowe, to miał trudniejszą sytuację. Ale dał radę. Dlaczego wy nie mielibyście pokonać współczesnych bolszewików?”

Donald Tusk koncentrował się na wyzwaniach wspólnoty europejskiej i znaczeniu naszego członkostwa w niej dla naszej niepodległości. Polityk w swoim wystąpieniu oskarżył bowiem de facto PiS o utworzenie stronnictwa anty-niepodległościowego. W Łodzi padły znamienne słowa: “Kto dzisiaj w Polsce występuje przeciwko naszej pozycji w Zjednoczonej Europie, tak naprawdę występuje przeciwko naszej niepodległości”.

Nie były to jednak luźno rzucone słowa w celu wywołania awantury politycznej. Było to podsumowanie precyzyjnie określonej mapy zagrożeń, które stoją dziś przed Polską i całą Europą. Polityk nawiązał do rosnącej rywalizacji chińsko-amerykańskiej i sporów w osi transatlantyckiej, które będą miały wielki wpływ na przyszłość kontynentu. Tusk z zagrożeń przywołał także m.in. agresję Rosji wobec Ukrainy, a także wzrost nacjonalizmów i anty-europejskich emocji wewnątrz UE: “Te siły na naszych oczach rosną. Jeżdżąc po Europie mam takie wrażenie, że w wielu europejskich stolicach są politycy i partie, które czekają na taką swoją wizytę arcyksięcia Ferdynanda. Czekają na wydarzenie, które zmieni układ sił i konieczność przestrzegania wspólnoty wartości”.

Zdaniem Tuska dążenia do obalenia obecnego porządku za wszelką cenę mogą mieć jednak katastrofalne skutki dla Polski. Wskazał na krótkowzroczność tych, którzy dziś “z entuzjazmem wypowiadają się o Brexicie, o postępującym izolacjonizmie Waszyngtonu, kokietują Władimira Putina”, ponieważ takie działania “nieuchronnie doprowadzą do zagrożenia najbardziej fundamentalnego dla naszej niepodległości”.

Zdaniem byłego premiera “Mamy wszystkie narzędzia, by na to wpływać, by geopolityczne szczęście (z czasów odzyskania niepodległości – red.) trwało również w naszych czasach”. Jednak głównymi platformami osiągania strategicznych dla naszego bezpieczeństwa celów jest nasza obecność w UE i NATO, które polityk określa mianem “geopolitycznego farta”.

W kontekście działań polityków niszczących proces integracji europejskiej, Tusk mówił o braku rozumienia konsekwencji swoich działań, co powoduje, że w przypadku wielu polityków “Im bardziej oni mówią, że nie chcą wyjść z UE, tym bardziej z niej wychodzą”.

Słowa te padły w kontekście Brexitu, jednak nie ma wątpliwości, że były one adresowane do polityki rządu w Warszawie.

Swoim łódzkim wystąpieniem były premier starał się w sposób pośredni dać do zrozumienia, że działania rządu PiS i środków, którymi ten pierwszy się zachwyca, prowadzą do rezultatów, które mogą zagrozić naszej niepodległości i bezpieczeństwu. Tym samym, niezależnie od intencji, swoimi lekkomyślnymi działaniami PiS może stać się prawdziwym zagrożeniem dla polskiej państwowości.

Źródło: onet.pl

fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie