Polityka i Społeczeństwo

Dobra zmiana w Krajowym Rejestrze Sądowym!

Dobre pomysły i rozwiązania prawne, korzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla organów państwa należy chwalić, tym bardziej, że zbyt rzadko mamy z nimi do czynienia. W przypadku nowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, należą się Ministerstwu Sprawiedliwości, które projekt zgłosiło, słowa pochwały. Nie tylko upraszcza i usprawnia on proces rejestracji firmy w rejestrach sądowych, ale i przypomina wszem i wobec, że w końcu mamy XXI wiek i najwyższa pora zmaksymalizować użycie dostępnych technologii informatycznych.

Co zakłada projekt Ministerstwa Sprawiedliwości?

Podstawowa zmiana na DUŻY plus, to doprowadzenie do sytuacji, w której wszelkie wnioski rejestrowe składane i obsługiwane będą w formie elektronicznej, przy pomocy aktywnych formularzy, które uniemożliwią, bądź skutecznie utrudnią wypełnienie wniosku w sposób nieprawidłowy. W ten sam sposób składane będą obowiązkowe sprawozdania, wyjaśnienia na żądanie sądu, uzupełnienia ewentualnych braków formalnych, czy środki zaskarżenia. Jak wiedzą wszyscy przedsiębiorcy, czas to pieniądz, a zmiana proponowana przez ministerstwo Zbigniewa Ziobry pozwoli im dużo tego czasu zaoszczędzić. Do lamusa odejdzie telefoniczne rezerwowanie akt na kilka dni przed planowaną wizytą, czy kłótnie ze znudzonymi i zupełnie niepomocnymi pracownikami czytelni sądowych. Bez wychodzenia z domu możliwe ma być załatwienie praktycznie wszystkich spraw w sądzie rejestrowym. Przyznam szczerze, że brzmi to zachęcająco.

Planowane jest również połączenie Krajowego Rejestru Sądowego z systemem integracji rejestrów przedsiębiorstw BRIS (Business Registers Interconnection System), z systemem dającym dostęp do informacji na temat przedsiębiorstw, wpisanych do rejestrów w państwach członkowskich na szczeblu UE. Tak obszerna baza danych pozwoli w sposób sprawny i przejrzysty pozyskiwać informacje na temat przedsiębiorców unijnych nie tylko zainteresowanym kontrahentom, ale i organom państwowym.

Wprowadzone zostaną także utrudnienia dla zakładających tzw. spółki „widmo”, bez adresu i danych członków zarządu. Sąd rejestrowy uzyska dodatkowe uprawnienia w postępowaniu przymuszającym. Będzie mógł już nie tylko wzywać do wypełnienia obowiązków rejestracyjnych, ale będzie mógł nakładać grzywny, choć trochę dyscyplinujące tych, którzy starają się ukryć prawdziwe dane dotyczące Spółki. Dodatkowo, wprowadzone zostaną wymogi większej transparentności w zakresie danych osób reprezentujących podmioty wpisane do rejestru, takie jak oświadczenie o zgodzie na ich powołanie oraz adres do doręczeń. Jeśli ten znajduje się poza obszarem UE, to wskazany będzie musiał być adres pełnomocnika do doręczeń na terenie RP. Niewątpliwie, pracownicy organów kontroli państwowej podziękują ministerstwu sprawiedliwości za te długo oczekiwane zmiany.

Minusy?

Jeśli ustawa wejdzie w życie, dotyczyć będzie tylko nowych akt rejestrowych. Akta rejestrowe obejmujące sprawy zakończone przed dniem 1 czerwca 2017 r. nie będą podlegały przetworzeniu na postać elektroniczną, a sprawy wszczęte i niezakończone przed tym dniem pozostaną w formie papierowej. W sądach rejestrowych, jak widać, muszą się zwrócić poniesione inwestycje na automaty z numerkami. No i gdzieżby się podziali Ci wszyscy pracownicy sądów? Najwyraźniej dużo wody w Wiśle musi upłynąć, zanim zastąpią ich komputery.

fot. 123rf.com

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie