Polityka i Społeczeństwo

Do więzienia z powodu Covid? Kontrowersyjny pomysł ministerstwa Ziobry

zmarli

Władza znów szokuje. Nowe propozycje resortu sprawiedliwości zakładają zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV, chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu – informuje prawo.pl.

Zdaniem ekspertów portalu, jeśli przepisy wejdą w życie za świadome zarażenie osób Covid-19 mogłaby grozić kara kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.

Nowe prawo dot. Covid

Przypomnijmy, że obecnie Kodeks karny (art.161.) zakłada odpowiedzialność karną dla osoby zarażonej wirusem HIV, która naraża bezpośrednio inną osobę na takie zarażenie. Grozi za to nawet 8 lat odsiadki. Z kolei osobie dotkniętej chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, która naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą grozi od trzech miesięcy do lat pięciu więzienia. Z kolei w przypadku zakażenia wielu osób od roku do 10 lat.

Teraz nowelizacja ustawy może wprowadzić nowe brzmienia treści art. 161. par. 1. Ten mógłby brzmieć: „Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV lub dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, narazi bezpośrednio inną osobę na zarażenie tym wirusem lub chorobą będzie podlegać karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu”.

Z kolei w par. 2 zapisano, że jeżeli sprawca czynu określonego w par. 1 naraża na zarażenie wiele osób, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. To też zmiana. Wcześniej przepis nie obejmował zarażenia wirusem HIV. Ściganie tego przestępstwa określonego będzie następować na wniosek pokrzywdzonego.

Zdaniem portalu prawo.pl, nowelizacja sprawi, że przepis mógłby być stosowany w przypadku świadomego zarażenia koronawirusem.

Źródło: prawo.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie