Polityka i Społeczeństwo

Dlaczego tempo szczepień jest tak katastrofalne? Eksperci wskazują na główne przyczyny

Szczepienia
Flickr.com/PiS

Szczepienia rozgrzały w święta media społecznościowe. Na “liście podejrzanych” jest przyspieszenie w Rzeszowie. O tempie szczepień rozmawiano w TOK FM.

Długi weekend świąteczny stał w mediach społecznościowych pod znakiem szczepień. Jednego dnia dyskutowano o Szymonie Hołowni, a drugiego o wakcynacji w Rzeszowie. O tempie szczepień i ewentualnych nowych rozwiązaniach w tej materii, dyskutowali eksperci w radiu TOK FM.

Marcin Samsel, ekspert ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego mówił, że Podkarpacie przez ostatnie dni i tygodnie, jeśli chodzi o szczepienia, wyglądało słabo. Zwrócił uwagę, że w rozporządzeniu jest możliwość prawna do szczepienia osób niezarejestrowanych poniżej grup priorytetowych, “więc pewnie też wykorzystano ten zapis”, tłumaczył w kontekście Rzeszowa.

Taki punkt szczepień z pełną premedytacją może zamówić za dużo szczepionek i wtedy może skorzystać z takiej furtki, i zaszczepić kogokolwiek – mówił Marcin Samsel. Podkreślił jednak, że to “dobrze, że się ludzie szczepią, ale szkoda, że znowu to zrobiono w takim stylu, za plecami”.

Rozmawiano także o tempie szczepień w całej Polsce. Ekspert ds. zarządzania kryzysowego został zapytany, co hamuje ten bieg ku normalności popandemicznej.

Bardzo słaba logistyka, dystrybucja do punktów szczepień, słaby centralny program zapraszania ludzi, pełen bałaganu i niesprawdzone punkty – wymieniał Samsel. Jak zwrócił uwagę, liczbę 200 tysięcy zaszczepionych jednego dnia przekroczyliśmy raz – Jeśli średnio dziennie nie zaczniemy szczepić 230 tys. osób, to znaczy, że nie szczepimy – podsumował.

Dr Agata Sławin z Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, prowadząca dwa punkty szczepień, powiedziała, “że powinno się myśleć o systemowych sposobach na niemarnowanie szczepionek” – Dziś pięć osób nam się nie zgłosiło. Udało się znaleźć osoby na zastępstwo – mówiła. Dodała, że zaczynają zderzać się z problemem dotyczącym szczepionki AstraZeneca. Nie wszyscy chcą się nią szczepić.

Źródło TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie