Polityka i Społeczeństwo

Dlaczego rząd przyspiesza z programem szczepień? Zagraniczne media wskazują przyczynę

koronawirus
Flickr.com/PiS

Polski rząd chce, by program szczepień przeciwko Covid-19 znacznie przyspieszył. Sprawę komentują zachodnie media, które zwracają uwagę na to, że to działanie, które może odwrócić uwagę obywateli od sedna problemu.

Zagraniczne media o Polsce

Politico.eu sugeruje, że ostatnie pomysły polskiego rządu to próba odwrócenia uwagi obywateli od panującego w kraju chaosu i szalejącej pandemii koronawirusa. Portal wskazuje, że powodem może być topniejące poparcie dla partii rządzącej. I faktycznie, o ile przed wybuchem pandemii PiS popierało ok. 40 proc. wyborców, dziś ta wartość jest niższa o ok. 10 proc.

Do tego trzecia fala pandemii pokazała słabość polskiego systemu zdrowia.

“Presja powoduje narastający chaos w koalicji Zjednoczonej Prawicy (…). W rezultacie rząd atakuje opozycję i prywatne szpitale, zarzucając im utrudnianie walki z COVID”, czytamy na stronie Politico.

Autor artykułu zauważa, że premier “Morawiecki zaatakował w zeszłym tygodniu opozycję, oskarżając ją o podsycanie podziałów politycznych w kraju podczas pandemii, co, jak powiedział, wymaga strategii “wyłożenia wszystkich rąk na pokład”.

Próba ucieczki do przodu

Zamiast myśleć o poważnych reformach systemu zdrowia, PiS ogłosiło przyspieszenie procesu szczepień oraz zmiany w procedurach. Zdaniem Politico to tylko maskowanie tego, że w tle dzieje się wiele złego.

Możliwe, że partia rządząca chce ogłosić poważniejsze reformy w ramach Nowego Ładu. Tyle że ten miał zostać ogłoszony już w marcu. Nic z tego nie wyszło. Nie jest jasne dlaczego. Zapewne część z pomysłów rządu nie podoba się Solidarnej Polsce i Porozumieniu.

Co zrobi więc PiS? Zapewne będzie teraz chciało jakoś dotrwać do końca tej kadencji. Szkoda tylko, że będzie się to działo kosztem kraju. Obecny kryzys można byłoby wykorzystać do wzmocnienia sytuacji gospodarczej Polski. Tyle że wymagałoby to odważnych reform, a nie prowizorki i sztuczek socjotechnicznych. Jak na razie działania obecnych władz opierają się na tych ostatnich.

Źródło: Politico

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie