Polityka i Społeczeństwo

Deforma służby zdrowia. Masowe odwołania szpitali od decyzji NFZ

Deforma służby zdrowia. Masowe odwołania szpitali od decyzji NFZ
Fot. Flickr

Reforma systemu ochrony zdrowia w postaci utworzenia tzw. sieci szpitali od samego początku budziła wielkie obawy. Na naszych oczach spełnia się czarny scenariusz. Okazało się bowiem, że do sieci szpitali nie zostało zakwalifikowanych aż 319 z nich. Biorąc pod uwagę, że w sieci jest 593 placówek, okazuje się, że poza systemem znajduje się jedna trzecia szpitali, które teraz będą musiały walczyć o przetrwanie w konkursach, na które zostanie przeznaczone mniej niż 10 procent środków NFZ. Oznacza to, że liczne podmioty nie uzyskają kontynuacji finansowania, co poskutkuje ich nieuchronną likwidacją. Inaczej mówiąc, na naszych oczach znowu odbywa się deforma, podobna do tego, co się dzieje w systemie edukacji.

Ogłoszenie sieci szpitali wywołało spory opór ze strony szpitali, z których już 104 odwołały się od kontrowersyjnego werdyktu NFZ. Pozostałe placówki mają czas na podobny krok do 27 lipca, dlatego możemy spodziewać się znacznego wydłużenia listy odwołań. Wiceminister zdrowia, w odpowiedzi na zapytanie posłów Nowoczesnej, udzielił wczoraj informacji o przewidywanych skutkach reformy, ale jak można było się spodziewać usłyszeliśmy głównie slogany odnoszące się do rzekomej świetlanej przyszłości ochrony zdrowia. Padło dużo zapewnień, że dojdzie do poprawy koordynacji opieki nad pacjentem, większej racjonalności wydatkowania pieniędzy i co ciekawe – wzrostu stabilności finansowania szpitali. Zwłaszcza to ostatnie zapewnienie, w sytuacji zapaści finansowej jednej trzeciej systemu brzmi kuriozalnie. Podobny wydźwięk miały deklaracje, że dojdzie do skrócenia kolejek, czemu ma służyć jak można domniemywać masowe zamykanie szpitali? Już teraz reforma doprowadziła do chaosu i zbędnych kosztów, których czołowym przykładem są liczne fuzje szpitali, które nie mają ze sobą jakichkolwiek związków a często dzieli je dziesiątki kilometrów. Wszystko to tylko po to, aby spełnić formalnie kryteria sieci.

Skala odwołań pokazuje olbrzymie obawy o przyszłość polskich szpitali, które jeśli nie znalazły się w sieci, to są pozbawione realnej alternatywy.  Sieć szpitali została oparta wprawdzie na rozwiązaniach z innych krajów, jednak jest wprowadzana bez uwzględnienia polskich realiów, przez co społeczna cena zmian może okazać się wysoka. Jedyną szansą na unormowanie sytuacji wydaje się być szybka nowelizacją ustawy. Wydaje się jednak, że trudno tego oczekiwać,zwłaszcza gdy resort jest nastawiony na bezwzględne dążenie do politycznego celu. Nie należy wobec tego oczekiwać, że wykona krok wstecz.

fot. flickr/Sejm RP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie