Gospodarka

Decydują o losach przedsiębiorców w Polsce. Nie uwierzycie, ilu posłów nie ma zielonego pojęcia o prowadzeniu firmy

Polska klasa polityczna lubi w kampaniach wyborczych obiecywać poprawę losu małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Zawsze podkreśla się, jak wiele właściciele firm znaczą dla polskiego rozwoju gospodarczego, oraz jak często muszą borykać się z barierami biurokratycznymi powodującymi różnego rodzaju perturbacje. Naczelnym hasłem niemal każdej władzy jest też poprawa sytuacji przedsiębiorców oraz uwolnienie ich potencjału – bo przecież to nasze wspólne dobro i wspólne korzyści. Dlatego też rok w rok, niezależnie od tego jaka opcja polityczna rządzi, parlament wypluwa z siebie kolejne tony przepisów prawnych, regulujących rzeczywistość prawno – organizacyjną polskich rzemieślników, handlowców, producentów czy detalistów.

Problem jednak w tym, że choć robią to od ponad 25 lat, efekty wciąż są mizerne – gdyby tak nie było, w kolejnych kampaniach te same hasła i obietnice straciłyby rację bytu. Choć przepisów przybywa, propozycji rozwiązania problemów też, to wciąż prowadzenie w Polsce firmy jest uciążliwą katorgą – kosztowną, pełną nerwów i błądzenia w labiryncie pułapek, które państwo co rusz zakłada na próbujących samodzielnie odnaleźć się w polskim gospodarczym piekiełku. Są sami i na pomoc polityków jeszcze długo liczyć nie będą mogli – Ci po prostu nie rozumieją ich problemów oraz w bardzo wielu przypadkach nie do końca mają pojęcie, co tak naprawdę czują polscy przedsiębiorcy. Okazuje się bowiem, że z obecnego składu Sejmu zaledwie 6% posłów kiedykolwiek prowadziło działalność gospodarczą.

Redakcja portalu MamBiznes.pl postanowiła zbadać, jak wielu spośród parlamentarzystów posiada doświadczenie w prowadzeniu własnej firmy i choć ogólne przekonanie podpowiada nam, że jest to mniejszość, to jednak liczby poważnie zaskakują. Na 460 posłów jedynie 31 prowadziło własną działalność zanim zdecydowało się na polityczną karierę. Co ciekawe, najliczniej byli przedsiębiorcy reprezentowani są w Prawie i Sprawiedliwości, a zupełnie nie ma takowych posłów w Polskim Stronnictwie Ludowym. Gdy jednak liczby takich posłów ujawnimy w proporcji do liczebności klubu, to zdecydowanym liderem pozostaje Nowoczesna.

Wynik Nowoczesnej byłby jeszcze wyższy, gdyby nie fakt, że Zbigniew Gryglas i Michał Stasiński zmienili już barwy klubowe na rzecz odpowiednio PiS i PO. Pełną listę posłów z doświadczeniem w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej przedstawia portal MamBiznes.pl tutaj. Niestety, niewiele wskazuje na to, by głos tej garstki posłów był słyszalny mocniej niż do tej pory. Symbolem oderwania oderwania od realiów rynku i przedsiębiorczości polskiego Sejmu pozostanie niepodzielnie dziś rządzący prezes PiS Jarosław Kaczyński – bez prawa jazdy, bez konta w banku, nie chodzący nawet sam na zakupy do warzywniaka, całe zawodowe życie będący politykiem.

Źródło: Mambiznes.pl

Fot. Shutterstock/Rawpixel.com

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie