Gospodarka

Dane GUS-u to jeszcze nic. Dopiero porównanie cen koszyków tych samych produktów pokazuje, jaką mamy inflację

– Porównałam swoje zakupy spożywcze zrobione w sklepie internetowym w 2018 r. z cenami, które obowiązują obecnie – napisała na money.pl Agata Wołoszyn. Co jej wyszło? Zaskakujące liczby.

Prawdziwa inflacja

GUS co miesiąc podaje wysokość inflacji. Tyle że to dane uśrednione. Każdy z nas powinien samodzielnie liczyć “swoją” inflację, by lepiej rozumieć, jak mocno drożeją koszty naszego życia. Jak zauważa dziennikarka money.pl, “drożyznę najlepiej widać, gdy zestawimy ceny produktów sprzed lat z dzisiejszymi.”

W październiku 2018 r. zrobiłam zakupy spożywcze na łączną kwotę 152,59 zł. W tym była zawarta kwota dostawy – 10 zł, złotówkę trzeba było zapłacić za zapakowanie produktów, a 3,34 zł to kwota, która została na koncie z moich poprzednich zakupów (jednego produktu nie było na stanie i sklep zwrócił pieniądze). Finalnie za samo jedzenie zapłaciłam wtedy 144,93 zł – wspomina swoje zakupy sprzed ponad dwóch lat.

Okazało się, że obecnie ten sam zestaw produktów kosztuje ponad 18o zł.

– Tym razem nie musiałabym płacić za dostawę. Jedynie za zapakowanie moich zakupów. Teraz ta usługa kosztuje 2 zł, a nie złotówkę jak przed laty. Finalnie za jedzenie zapłaciłabym dziś 184,09 zł. To dokładnie o 39 zł i 16 gr więcej, niż w 2018 r! – dodała.

Skąd ta różnica?


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie