Polityka i Społeczeństwo Wojna

Czy Ukraińcy są gotowi oddać wschodnią część swojego kraju w zamian za pokój? Zełeński nie ma wątpliwości

Oderwanie wschodniej Ukrainy od reszty kraju jest priorytetem dla Władimira Putina. Wołodymyr Zełenski w jasny i klarowny sposób odpowiedział Kremlowi.

Rosjanie skoncentrowali potężne siły na wschodzie Ukrainy. Po porażce pod Kijowem nastąpiła zmiana priorytetów i teraz nadrzędnym celem Kremla jest odcięcie wschodniej części niepodległego państwa od reszty kraju. W negocjacjach pokojowych, które zostały zamrożone po ujawnieniu ludobójstwa w Buczy, pojawiły się żądania Moskwy o oddaniu Donbasu w ręce Rosjan.

Od samego początku, według strony ukraińskiej, ten punkt ewentualnego porozumienia jest nie do wykonania. Ukraińscy negocjatorzy odrzucili z całą mocą taki scenariusz. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu CNN, amerykańskiej stacji informacyjnej. Po raz kolejny jasno i klarownie odpowiedział Kremlowi w tej sprawie.

Ukraina nie jest skłonna oddać terytorium we wschodniej części kraju, aby zakończyć wojnę z Rosją, a ukraińskie wojsko jest przygotowane do walki w Donbasie – powiedział ukraiński przywódca.

Warunki osiągnięcia pokoju muszą być przyzwoite, nie możemy oddać naszego terytorium, jednak po Buczy, Wuhłedarze i Mariupolu nasze społeczeństwo nie chce, byśmy rozmawiali z Rosjanami – powiedział prezydent Zełenski. Dodał, że może wojnę da się zakończyć bez kompromisów, ale ceną za to będą ofiary w ludziach i “te cenę zapłacą Ukraińcy”.

Prezydent Ukrainy został także zapytany, ilu ukraińskich cywili zginęło od początku rosyjskiej inwazji. Przyznał, że tej liczby nie da się wiarygodnie ocenić – Weźmy Wuhłedar czy inne miasta, które są teraz puste. Z Mariupola setki tysięcy ewakuowano, ale tysiące zostały wywiezione w głąb Rosji, w tym dzieci, i nie wiemy, co się z nimi dzieje – podkreślił.

Czytaj również:

Źródło: Onet.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie