Polityka i Społeczeństwo

Czy Trybunał Konstytucyjny jest niezależny? Polacy nie mają wątpliwości [SONDAŻ]

Karzcewski
Flickr.com/PiS

Pracownia IBRiS przeprowadziła sondaż dotyczący kompetencji Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską. Wynik jest jednoznaczny.

Pracownia badawcza IBRiS na zlecenie “Rzeczpospolitej” zapytała Polaków o kompetencje Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Sondaż to pokłosie czwartkowego wyroku TK dającego obozowi rządzącemu podkładkę do nierespektowania wyroków, orzeczeń i postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Pytanie/twierdzenie brzmiało: Trybunał Konstytucyjny w składzie z Julią Przyłębską, Stanisławem Piotrowiczem i Krystyną Pawłowicz jest niezależny i może wypowiadać się w sprawie relacji pomiędzy prawem polskim i unijnym.

Z tym twierdzeniem zgadza się 30 proc. respondentów, ale nie zgadza się aż 57 proc. pytanych. 13 proc. wskazało na odpowiedź “nie wiem, trudno powiedzieć”. Największy procentowo odsetek osób, które zgadzają się z tym twierdzeniem, to respondenci po 70. roku życia. Najmniej zwolenników pogląd ten ma wśród badanych w wieku 50–59 lat – pisze “Rzeczpospolita”.

Jak podkreśla gazeta, niską akceptację dla legitymacji TK widać wśród osób “bardzo uważnie” śledzących wydarzenia polityczne (12 proc.) i “dość uważnie” śledzących wydarzenia polityczne (15 proc.). W kolejnej grupie widać wyraźną zmianę: osoby, które deklarują zainteresowanie “średnie – śledzę jedynie główne wydarzenia”, kompetencje TK uznaje aż 48 proc. pytanych. Z sondażu wynika, że im większa jest wiedza badanych o wydarzeniach politycznych, tym mniejsza akceptacja dla TK jako instytucji pod rządami PiS i prezes Julii Przyłębskiej.

Jeżeli przyjmiemy, że w tej chwili notowania Zjednoczonej Prawicy oscylują w okolicach 35 proc., to badanie pokazuje, że nawet cześć wyborców partii władzy nie ma zdania lub nie akceptuje Trybunału Konstytucyjnego w tej formule. Grupa “śledzę jedynie główne wydarzenia” i wynik na poziomie 48 proc. pokazuje dlaczego obóz władzy tak bardzo oburzył się na projekt “Tour the Konstytucja” zwiększający świadomość społeczną w dziedzinie prawa.

Źródło: Rzeczpospolita.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie