Polityka i Społeczeństwo

Czy szarża Ziobry opłaciła mu się? Polacy już wiedzą, czy powinien pozostać w rządzie [SONDAŻ]

Zbigniew Ziobro

Polacy są zdania, że na ostatnim kompromisie wewnątrz UE zyskała cała wspólnota. Tak uważa prawie 57 proc. badanych przez IBRiS, który wykonał sondaż dla rp.pl. Beneficjantami są tylko Polska i Węgry – to zdanie 15,5 procent. Na trzecim miejscu są Niemcy (13,3 proc.). Z kolei ponad połowa ankietowanych uważa, że Zbigniew Ziobro powinien teraz odejść z rządu.

Co myślimy o kompromisie?

Najmocniej pewni tego, że to cała UE korzysta z kompromisu, są odbiorcy programów informacyjnych TVN24 (75 proc.), TVN (72 proc.) i użytkownicy mediów społecznościowych (69 proc). Co ciekawe, w to, że beneficjentami są głównie Niemcy, wierzą widzowie „Wiadomości” TVP (19 proc.), „Wydarzeń” Polsatu (18 proc.) oraz TVP Info (17 proc.).

Na pytanie, czy ustalenia szczytu były dla Polski korzystne, zdecydowanie więcej respondentów odpowiedziało, że tak – 66,4 proc. Tylko 7 proc. uważa, że nie. Aż 26,6 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Wyborcy poszczególnych sił politycznych też są zdezorientowani. Aż 37 proc. wyborców Konfederację nie ma zdania co do tego, czy kompromis unijny jest korzystny dla naszego kraju. Podobnego zdania jest 36 proc. głosujących na PSL-Kukiz’15 i 23 proc. na PiS Bardziej pewni powyższej tezy są zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (5 proc. nie wie, co sądzić o obecnej sytuacji) oraz Lewicy (8 proc.).

Ziobro musi odejść!

Największym przegranym całej sytuacji jest chyba Zbigniew Ziobro. Nie chodzi tylko o kwestie stricte polityczne. Większość (bo aż 61,5 proc.) badanych twierdzi też, że powinien on zaraz po przyjęciu unijnego budżetu odejść z rządu. Jedynie co czwarty respondent (dokładnie: 26,2 proc.) jest przeciwnego zdania. Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 12,3 proc. ankietowanych.

Skąd taka niechęć do lidera Solidarnej Polski? To proste. Stał się on twarzą eurosceptyków, którzy jednak przegrali ostatnią debatę w UE dot. powiązania wypłat środków z Brukseli z praworządnością. Jego ludzie jak mantrę powtarzali ostatnio hasło “weto albo śmierć”, teraz zaś pokornie pozostają w rządzie. Jak widać, cała jego partia mocno się skompromitowała, co ma odbicie w sondażach.

Źródło: rp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie