Polityka i Społeczeństwo

Czy sędzia Nawacki powinien zostać ukarany za zniszczenie projektu uchwały sędziowskiej? Polacy już wiedzą [Sondaż]

Dyskusja o polskim wymiarze sprawiedliwości koncentruje się na nowej Izbie, którą PiS chce wprowadzić do Sądu Najwyższego. Rząd nazywa nowe kolegium w SN “Izbą Dyscyplinarną”. Pracownia SW Research na zlecenie Rzeczpospolitej przeprowadziła badanie, w którym zapytała Polaków czy chcieliby kary dyscyplinarnej dla… proPiS-owskiego sędziego Macieja Nawackiego za jego nieobyczajne zachowanie w sądzie.

W czasie posiedzenia sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki podarł projekt uchwały podpisany przez 31 sędziów. Sędzia Nawacki to prezes Sądu Rejonowego, który zawdzięcza swoją funkcję PiS-owskiej nominacji.

Podczas posiedzenia doszło do eskalacji sporu o sędziego Juszczyszyna.

Duża grupa sędziów okazała solidarność sędziemu zdymisjonowanemu przez władzę. Przygotowali uchwałę, w której postulowali przywrócenie sędziego Juszczyszyna do pełnienia obowiązków. Oburzony tym zachowaniem PiS-owski nominant podarł projekt uchwały. Zachowanie takie nie godzi się z powagą sądu, nie ma też oczywiście podstaw prawnych. Czy Maciej Nawacki powinien więc odpowiedzieć dyscyplinarnie za to nadużycie?

W sondażu 42 proc. badanych opowiedziało się na ukaraniem Nawackiego. Przeciwko ukaraniu Nawackiego było 17 proc. ankietowanych. Około 40 proc. nie miało zdania na ten temat. Wyniki te pozwalają wnioskować, że większość społeczeństwa “nie nadąża” za konfliktem o wymiar sprawiedliwości. W wynikach nie widać tradycyjnego podziału na zwolenników i przeciwników PiS.

Sprawa jest o tyle trudna do oceny, że opozycja walczy teraz przeciwko wprowadzeniu odpowiedzialności politycznej sędziów. Żaden z sędziów, którzy angażują się w protesty przeciwko ustawie represyjnej nie zachował się w tak ostentacyjny, żeby nie powiedzieć chamski sposób. Jednak opowiedzenie się za odpowiedzialnością dyscyplinarną kłóci się niejako z ideą protestów. Być może więc zwolennicy rządu głosowali w sondażu za odpowiedzialnością Nawackiego, a zwolennicy opozycji przeciwko niej.

Źródło: Rp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie