Polityka i Społeczeństwo

Czy rząd wyłoży się na masowych szczepieniach? Eksperci nie mają wątpliwości

Rząd
Flickr.com/KPRM

Rząd przedstawił założenia programu szczepień. Eksperci mówią, że są nierealne – Jesteśmy na orbicie okołoziemskiej nie patrząc na szczegóły.

Wśród rządowych założeń szczepiennych jest stworzenie 8 tys. punktów szczepień. Zespoły medyczne mają wykonywać przez co najmniej 5 dni w tygodniu 180 szczepień tygodniowo. Podmioty zgłaszające się do programu muszą zagwarantować zespół wyjazdowy, aby zapewnić zaszczepienie osobom, które nie mogą dotrzeć do punktu. Według wyliczeń rządowych, w programie ma wziąć udział 50 tys. pracowników medycznych.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego, zapewniał na konferencji, że przy 300 tys. pielęgniarek i 100 tys. położnych, operacja powinna się udać. – To czysta propaganda, jak mówimy, że zrobimy to świetnie. Mamy województwa w Polsce, gdzie na 1000 mieszkańców, mamy 3,6 pielęgniarkimówi “Faktom” TVN Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Dla przemęczonych pielęgniarek to będzie dodatkowy obowiązek.

Dr Paweł Grzesiowski mówi, że 8 tys. punktów szczepień to dane na papierze – Dane całkowicie z kosmosu. To nie są dane policzone na podstawie czegokolwiek racjonalnego – komentuje. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii zwraca także uwagę na system kwalifikacji do szczepień. Kwalifikować mają wszyscy lekarze, ale nie każdy ma uprawnienia – Czyli na przykład ginekolog, ortopeda, neurolog nie może kwalifikować do szczepień. Musielibyśmy zmienić przepisy, ale przecież nie przepisy szczepią, tylko ludzie, więc co z tego, że ginekologa upoważnimy na szybko do szczepienia, jak on po prostu musi zdobyć wiedzę – mówi “Faktom” TVN.

W programie “Fakty po faktach” w TVN24 dr Grzesiowski przyznał, że ma wrażenie, iż “jesteśmy na orbicie okołoziemskiej i patrzymy na Polskę z bardzo wysokiej odległości, nie patrząc na szczegóły”. Plan wykonania 180 szczepień tygodniowo, nazywa “nieracjonalnym” – Od 30 lat zajmuję się szczepieniami. Teraz aktywnie szczepię i wczoraj zaszczepiliśmy 30 osób przeciw grypie i robiliśmy to z pielęgniarką przez długie godziny. Nie byliśmy w stanie już nic więcej zrobić – podsumował.

Źródło Fakty.tvn24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie