Polityka i Społeczeństwo

Czy polityka rządów PiS wypchnie nas z Unii? Polacy i tu są podzieleni [SONDAŻ]

Shutterstock

Po serii antyunijnych tyrad ze strony obozu rządzącego, “Fakty” TVN zapytały w sondażu Polaków, czy polityka rządu może doprowadzi do Polexitu?

Ryszard Terlecki to nie jest czwarty czy piąty garnitur polityków Prawa i Sprawiedliwości. To wicemarszałek Sejmu i bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego. Przyjęło się, że Terlecki publicznie mówi to, czego nie wypada powiedzieć Jarosławowi Kaczyńskiemu. Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, w kontekście ostatnich problemów Polski z Komisją Europejską, powiedział, że “powinniśmy myśleć nad tym, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia”.

– Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, no to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili i wyszli. My nie chcemy wychodzić (…), ale nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i coś, co organiczny nasz rozwój – powiedział Ryszard Terlecki.

Później swoją obrzydliwą, ale cenną dla niego opinię, dołożył Marek Suski podczas uroczystości 76. rocznicy uwolnienia żołnierzy AK z więzienia UB w Radomiu – Polska walczyła w czasie II wojny światowej z jednym okupantem, walczyła z okupantem sowieckim, będziemy walczyć z okupantem brukselskim – powiedział na nagraniu ujawnionym przez posła Konrada Frysztaka z Platformy Obywatelskiej.

Po serii antyunijnych tyrad, pracownia Kantar na zlecenie “Faktów” TVN przeprowadziła badanie w którym zapytano, czy polityka rządu może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Jak wynika z sondażu 43 proc. respondentów uważa, że polityka rządu może doprowadzić do Polexitu, a 41 proc. nie widzi takiej możliwości. Odpowiedź “zdecydowanie tak” w przypadku wyjścia Polski z unijnych struktur zaznaczyło 23 proc., a “raczej tak” 20 proc. badanych. Opcja “zdecydowanie nie” została wskazana przez 14 proc. pytanych, a “raczej nie” padło w 27 proc. odpowiedzi.

screen TVN24

W badaniu z czerwca 44 proc. było zdania, że obóz władzy może doprowadzi do Polexitu, a przeciwnego zdania było 43 proc. respondentów. Jak widać, różnice w porównaniu do wrześniowego odczytu są na granicy błędu statystycznego.

W podobnym sondażu, przeprowadzonym przez IBRIS dla “Rzeczpospolitej”, wyjścia Polski z UE przez działania rządu obawia się 46,1 proc. badanych. 49,3 proc. Polaków nie obawia się, że opuścimy wspólnotę.

Źródło: Fakty.tvn24.pl, Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie