Polityka i Społeczeństwo

Czy PiS stracił na aferze z Banasiem i walce z sądami? Ten sondaż odpowiada na to pytanie

Flickr.com/Kancelaria Premiera
Badanie przeprowadził Kantar na zlecenie Faktów TVN, ankietowani byli pytani, na którą partię zagłosowaliby w wyborach.

Na PiS zagłosowałoby 41 proc. z głosujących, to kilka procent mniej niż to ugrupowanie uzyskało w ostatnich wyborach do Sejmu, jednak nadal wysoki wynik.

Na Koalicję Obywatelską złożoną z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Partii Zieloni i Inicjatywy Polska zagłosowałoby 27 proc. głosujących. Wynik odpowiada właściwie wynikowi wyborczemu. Nawet jeżeli w KO trwa stagnacja i zawieszenie przed wyborami na prezesa PO, to wyborcy centrum wydają się zachowywać cierpliwość wobec swojej opcji politycznej.

Podobnie na Lewicy, w badaniu 12 proc. oddałoby głos na koalicję złożoną z partii Wiosna, SLD i Razem. To taki sam wynik jak w ostatnich wyborach. Być może lewica w takiej koalicyjnej formie odpowiada oczekiwaniom swojego elektoratu. Może to być też naturalny limit wyniku lewicy w Polsce – na co wskazywałyby wyniki opcji lewicowych w 2015 roku i poprzednich wyborach.

Zarówno Koalicja Polska PSL-Kukiz jak i Konfederacja otrzymały w sondażu wynik ponad progiem, każda z tych koalicji otrzymałaby po 7 proc. głosów. Jest to niewielki spadek dla Koalicji Polskiej i niewielki wzrost dla Konfederacji – względem wyniku wyborczego.

Sondaż pokazuje impas w jakim znalazła się polska polityka. Partia rządząca kontroluje przekaz medialny dostarczając codziennie newsów tworzących odpowiednią dla rządu narracje. Z drugiej strony przeciwnicy PiS także dostali impuls do dalszej walki z nadużyciami władzy i tłumnie bronili wczoraj sądów. Nowe ugrupowania miały swoje momenty w pierwszych tygodniach kadencji, ale teraz odeszły lekko w cień wydarzeń związanych z walką o sądy.

źródło: TVN

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie