Polityka i Społeczeństwo

Czy PiS kręcił lewe interesy podczas pandemii? Polacy nie mają wątpliwości [SONDAŻ]

koronawirus
Flickr.com/PiS

Odsetek Polaków uważających, że w czasie pandemii rząd Prawa i Sprawiedliwości kręcił lewe interesy jest dla partii władzy demolujący.

Skala podejrzeń aferalnych związanych z walką rządu z pandemią koronawirusa jest tak potężna, że w przyszłości w prokuraturze trzeba będzie wydzielić specjalny pion, zajmujący się tylko niegospodarnością. Nieoficjalnie można usłyszeć, że tylko zakup respiratorów od handlarza bronią jest największą aferą w ostatnim trzydziestoleciu, przy której inne bledną. Władza z całych sił zamiata ją pod dywan.

Do tego dochodzi np. zakup trefnych maseczek z Chin, budowa szpitali tymczasowych, które z perspektywy czasu wyglądają jak czysto wizerunkowa zagrywka rządu za miliony podatników. Jedną z ostatnich afer, jaka ujrzała światło dziennie, jest umoczenie ponad 250 mln złotych złotych w projekt “Polskie szwalne”, które miały szyć maseczki. Ciężko przypuszczać, że w przypadku tak prostego projektu jak maseczki, mieliśmy do czynienia ze zwykłą niefrasobliwością rządu.

Prof. Radosław Markowski, socjolog i politolog z Uniwersytetu SWPS, w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” podaje konkretny odsetek osób uważających, że w czasie zwalczania skutków Covid-19, rząd kręcił pandemiczną lewiznę. Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS pod kierunkiem prof. Markowskiego od kwietnia zeszłego roku regularnie bada nastroje Polaków.

Polacy w większości dostrzegają, że np. w czasie pandemii rząd PiS robił lewe interesy, tu odsetek sięga blisko 70 proc. Że dla swoich kręcili te interesy, a nie dla ogółu obywateli. Dlatego tak trudno PiS-owskim liderom przekonać Polaków, że walczą z nepotyzmem – mówi “Wyborczej”.

Profesor wielokrotnie podkreślał, że “PiS stworzył system politycznego klientelizmu”, polegającego na transferowaniu dóbr publicznych do prywatnych kieszeni, budując w ten sposób kleptopię.

Źródło – Wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie